Архіви категорій: Загальна географія

Походження назв річок і озер

Назви річок і озер нерідко походять від назв племен і народів, які проживали на їх берегах. Приходили і розселялися на узбережжях інші народи, а гідроніми (назви водних об’єктів) у багатьох випадках зберігалися (нові мешканці лише трохи змінювали їх на свій лад). Наприклад, назва річки Дамур на мові нівхів була сприйнята евенками як Амур, а від них в тій же формі засвоєно вже російський варіант.

Читати далі

Берингове море: характеристика, фауна, походження назви

Берингове море – це частина Тихого океану. Море знаходиться на стику Азії та Америки, омиває узбережжя Азії, на якому розташовані Камчатська область, Чукотський і Коряцький автономні округу, що входять до складу Російської Федерації. Крім того, море омиває узбережжя Північної Америки, а саме Аляску, що знаходиться у володінні США. Через Берингову протоку море пов’язане з Північним Льодовитим океаном.

Читати далі

Адріатичне море – коротка характеристика

Адріатичне море розташоване між Балканським і Апеннінськім півостровами. Воно є частиною Середземного моря і з’єднується протокою Отранто з Іонічним морем. Свою назву море отримало від міста Адрія. Стародавні римляни називали його Верхнім морем (Mare Superum). У римського історика Тацита воно названо Далматійскім морем (Mare Dalmaticum) по області Далмація, яка перебувала на його східному березі. Українську назву моря утворено від давньогрецької форми аdrias. В основі назви лежить іллірійський корінь adur зі значенням «вода». Ймовірно, спочатку від цього кореня було утворено назву міста Адрія, який розташований між річками По і Адідже. А по місту отримало назву і море. У римських авторів воно називається море Адрія (Hadria, Adria). Слов’янське населення, розселилося на узбережжі цього моря, перейняло цю назву, але переінакшити його на свій манер, назвавши Ядран або Ядранське море.

Читати далі

Тихий океан

Це найбільший і глибокий океан на Землі. Так, як і Атлантичний океан,  у різний час він отримував різні назви. У 1513 році іспанці, очолювані конкістадором В. де Бальбоа, вийшли до Панамського затоки і побачили на півдні океанську гладь. Бальбоа назвав цей океан Південним. У 1520 році Тихий океан від Вогняної Землі до Філіппінських островів перетнув Ф. Магеллан за 3 місяці і 20 днів. Весь цей час погода залишалася спокійною, тому Магеллан назвав океан Тихим.

Читати далі

Атлантичний океан

По один бік Атлантичного океану лежать Північна Америка і Південна Америка, а по іншу – Євразія та Африка. За величиною Атлантичний океан він займає друге місце, поступаючись лише Тихому океану. Його середня глибина становить 3926 метрів.

Читати далі

Про походження географічних назв

Часто назви міст і країн утворювалися від назв племен, які жили на тій чи іншій території. Наприклад, топонім Франція походить від назви німецьких племен, що жили за течією Рейну і відомі під загальною назвою «франки». У V-VI століттях франки завоювали Галлію, де утворили Франкська держава, частина якого, Іль-де-Франс, стала згодом основою майбутньої Франції. І хоча франків вже давно немає, назва Франція існує.

Читати далі