Диференціація земної речовини

Диференціація земної речовини

Диференціація земної речовини та виділення ядра – це найпотужніший на Землі процес і головний внутрішній рушійний механізм розвитку нашої планети. (другий – розвиток біосфери). Він протікає в мантії: речовина, полегшене вилученням металів, піднімається до земної корі, а більш важкий опускається.

Так в мантії виникають конвекційні струми. У верхній мантії вони замикаються. Тут на глибинах від 100 до 350 км, особливо в межах 100-150 км, поєднання температури і тиску таке, що речовина знаходиться в розм’якшеному або розплавленому стані. Цей шар плавлення і підвищеної активності називається астеносферою, іноді – хвилеводом. У складі сучасної мантії близько 8% припадає на залізо (30% його опустилося в ядро). Але і цієї кількості цілком достатньо для продовження диференціації речовини і забезпечення тектонічної активності нашої планети принаймні на 1,5-2,0 млрд. років.

Конвекційні струми

Конвекційні струми породжують горизонтальні астеносферні течії. Їх швидкість досягає декількох десятків сантиметрів на рік. Ці течії призвели до розколу літосфери на окремі брили і до їх горизонтального переміщення, відомому як дрейф материків. В астеносфері знаходяться вулканічні осередки та центри глибокофокусних землетрусів. Над низхідними токами утворюються геосинкліналі, а над висхідними – серединні океанічні хребти і рифтові «зони».

Так як швидкість остигання магми вгорі та диференціація речовини геосфер залежить від атмосфери гідросфери, то і тектонічна життя Землі визначається не тільки внутрішнім її речовиною, але і процесами географічної оболонки.

В електропровідному рідкому ядрі планети, що швидко обертається відбуваються складні й інтенсивні руху речовини, що призводять до самозбудженню магнітного поля.

Магнітне поле Землі

Магнітне поле Землі, яке простягається в навколоземний простір на декілька (близько трьох земних радіусів. Взаємодіючи з сонячним вітром, геомагнітне поле створює магнітосферу Землі. Вона захищає природу земної поверхні від згубного для життя дії електрично зарядженої сонячної плазми.

До висоти 44 тис. км магнітне поле слабшає поступово. В шарі від 44 до 80 тис. км воно нестійке, а на висоті 90 тис. км втрачає здатність захоплювати заряджені частинки. Ця висота приймається за верхню межу магнітосфери.

Сонячний вітер

Сонячний вітер, зустрічаючи перешкоду у вигляді магнітного поля, частково обтікає його, утворюючи з тіньової сторони магнітний хвіст довжиною не менше 5 млн. км. Він частково захоплюється магнітосферою і утворює пояси радіації Землі, нижче яких знаходиться атмосфера.

Сонячний вітер

Сонячний вітер

Освіта магнітосфери і ізоляція земної природи від плазми сонячної корони було першим і одним з найважливіших умов зародження життя, розвитку біосфери і становлення географічної оболонки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.