Економіко-географічна характеристика Японії

Економіко-географічна характеристика Японії

Японія – азіатська острівна держава-архіпелаг. І це являється одним із головних чинників того, що економіко-географічна характеристика Японії дуже відрізняється від розвинених країн, що також займають провідні місця у рейтингах країн світу.

Велика частина земель країни розташовується на островах Хоккайдо, Хонсю, Кюсю і Сікоку. Всього ж Японія складається з 6852 островів, оточених водами Тихого океану. Основна частина населення живе на прибережних рівнинах. Загальна площа Японії 378 000 км кв. Для того, щоб провести аналіз економіко-географічного положення Японії, необхідно розглянути такі показники, як населення і економіка, природа і ресурси, а так само взаємодія з іншими державами.

Населення Японії

Населення Японії складає: 127 млн чоловік. Близько 80% людей живуть у містах. В Японії 11 міст – мільйонерів. Столиця Японії – найбільша світова міська агломерація – Токіо, чисельність населення якої становить 30 млн чоловік. Крім Токіо, великими містами вважаються Кіото, Хіросіма, Нагоя, Кобе, Осака і Йокогама. Японія – переважно однонаціональних країна. Японці складають 99% населення і рідко пускають іноземців в своє суспільство. Відповідно, більша частина громадян говорять на японській мові. В Японії переважають люди середнього і старшого віку. Це пов’язано з тим, що серед жителів фіксується дуже маленький відсоток народжуваності. Тому тут найнижчий показник приросту населення – всього на 2 людини на кожну тисячу на рік.

Природа і ресурси Японії

Природа і ресурси Японії – важливий показник економіко-географічного положення Японії. Одним з головних чинників розвитку економіки країни є природно-сировинна база, обумовлена географічним положенням. Геологічної основою є підводні гірські хребти. Тому приблизно 80% поверхні Японії розташовано в горах і пагорбах з вираженим рельєфом висотою до 1700 метрів.

В Японії знаходиться майже дві сотні вулканів. 90 з них – діючі, серед них – найвища точка архіпелагу – вулкан Фудзі, висота якого становить 3776 метрів. Відчутний вплив на економіку країни мають природні явища – цунамі і землетрусу.

Корисні копалини Японії

Японія небагата на корисні копалини, тому країна є найбільшим імпортером сировини. Відмітна риса Країни Вранішнього Сонця полягає в тому, що в економіці світу воно займає високе положення завдяки не наявність багатих природних ресурсів, а їх відсутності.

Вона змушена ввозити 99% всіх використовуваних руд, 96% горючих мінералів і 70% використовуваного нею лісу. На території країни розташовано безліч річок, які є джерелами для іригації і гідроенергетики, але не підходять для судноплавства. Безліч джерел внутрішніх вод роблять позитивний вплив на виробництво. Після війни в Японії погіршилася екологічна ситуація. Законодавчі нововведення з охорони і захисту навколишнього середовища знижують рівень її забруднення.

Економічна карта Японії

Промисловість Японії

Для проведення аналізу економіко-географічного положення Японії необхідно звернути увагу на деякі аспекти її національної економіки. Хоча в Японії мало власних природних ресурсів, і уряду доводиться ввозити сировину для великої кількості галузей промисловості, Країні Вранішнього Сонця вдається здобути лідерство з виробництва продукції різних галузей серед інших країн. Виробництво в більшості своїй зосереджено в рамках промислового поясу Тихого океану. Так, Японія лідирує за обсягом виплавки стали. Вона володіє 23% на ринку чорної металургії світу.

Держава займає лідируюче положення по виробництву продукції суднобудування, спеціалізуючись на виробництві великотоннажних танкерів і суховантажів. Головними центрами судноремонту та суднобудування є великі порти (Йокогама, Нагасакі, Кобе). Також Японія лідирує з випуску автомобілів (тринадцять мільйонів кожного року). Основні центри виробництва: Тойота, Йокогама, Хіросіма. Машинобудування дає 40% продуктів промислового виробництва. Головні підгалузі виробництва в Японії: електроніка і електротехніка, транспортне машинобудування і радіопромисловості.

Сільське господарство Японії

Сільське господарство Японії є важливою галуззю економіки, хоча дає близько 2% ВНП країни. Ця галузь орієнтується на продовольчу сферу, забезпечуючи 70% потреб у продовольстві. У зв’язку з переважаючим становищем морепродуктів в раціоні жителів, ведеться видобуток в багатьох районах моря. При цьому в Японії більше 3000 портів і найбільший риболовецький флот (більше 400 000 судів).

Економіко-географічне положення Японії

Економічне становище Японії в світі дозволяє оцінити економіко-географічне положення країни. Японія лідирує за показником виробленого ВВП на душу населення 24400 доларів. В кінці ХХ століття Японія мала найвищі темпи зростання економіки 9,8% в рік. Зараз Японія демонструє постіндустріальний етап розвитку, при цьому промисловість досить розвинена, але зусилля найбільш сконцентровані на невиробничому секторі.

Банківські послуги, торгівля, телекомунікації, страхування, транспорт, нерухомість і будівництво грають величезну роль в її економіці. Країна має значні виробничі потужності, і тут розташовані найбільші виробники автомобілів, електроніки, суден, верстатів, стали, текстилю, харчових продуктів і хімічних речовин. Також в Японії знаходиться кілька найбільших банків і Токійська фондова біржа, яка займає 2 місце за капіталізацією ринку. Велика кількість Японських компаній займають місця у топ Forbes.

Регіони та префектури Японії

Експорт та імпорт Японії

Японія займає 4 місце за експортом та 6 за імпортом. Найважливішими партнерами для Японії в експорті є Китай, США, Південна Корея, Гонконг, Тайвань, за імпортом – Китай, США, Південна Корея, Саудівська Аравія, ОАЕ, Австралія та Індонезія. Серед експорту переважають механічні транспортні засоби, хімічні речовини і електроніка. Серед продукції, що ввозиться – верстати і обладнання, продукти харчування, текстиль, промислова сировина, паливо, хімічні речовини.

Однак витрати на імпорт в безліч разів менше того, що Японія отримує від свого експорту. По всьому світу Японія продає автомобілі, судна, верстати, техніку і безліч інших товарів. Країна також впроваджує високі технології і інвестує капітали в промисловість країн-сусідів. Було проведено ряд реформ, які заохочують ринкову конкуренцію, що призвело до зростання іноземних інвестицій, завдяки чому Японія має позитивне торгове сальдо, а так же імідж однієї з найбільш економічно розвинених держав.

Аналіз економіко-географічного положення Японії показує, яке положення має ця країна на світовій арені. Вражаюча економіко-географічна характеристика Японії визначається її економічним становищем. Ця країна-архіпелаг не має сухопутних сусідів, що безумовно має суттєвий вплив на розвиток економіки і виробництва. Політичне становище країни відповідає її ролі в світовій економіці. Японія є впливовим членом Великої вісімки, ООН, АСЕАН і Східноазіатського саміту та інших організацій, що визначають економічний розвиток світової спільноти на десятки років вперед.

Вище наведена економіко-географічна характеристика Японії. Це її перша частина, яка спрямована на аналіз населення, природи та ресурсів, корисних копалинин та ресурсів, промисловісті, сільського господарства, економіко-географічного положення експорту та імпорту Японії. ЇЇ другу частину, яка спрямована на аналіз клімату, флори та фауни, етнічного складу населення, економіку, історію та культуру Японії Ви можете побачити – Тут

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.