Форми гірничо-льодовикового рельєфу: бергшрунд, донна і внутрішня морена

Межі областей живлення і абляції льодовика на потужних фірнових і снігових полях областей живлення льодовиків низьких широт зустрічаються оригінальні форми, названі «снігами каючихся». Під впливом інсоляції сніжна або фірнова маса набуває вигляду численно стоячих пліч-о-пліч похилих конічних фігур, вони нагадують натовп уклінних людських фігур в білому. Висота їх може досягати 5-6 метрів.

Внаслідок руху карового льодовика вниз по схилу в його тиловій частині утворюється тріщина, паралельна верхньому краю льодовика – бергшрунд. В тріщину надходить велика частина уламкового матеріалу, скачується з крутих схилів кора. За рахунок цього матеріалу утворюються донна і внутрішня морени.

Живлення та абляція льодовиків

Область абляції характеризується опуклою поверхнею, так як танення льодовика на кордоні його з оточуючими схилами відбувається швидше, ніж в осьовій частині. Це відбивається в малюнку гідрографічної мережі (що нагадує відцентровий тип) і малюнку горизонталей: при переході їх зі схилів на поверхню льодовика утвориться різкий перелом, опуклістю вони спрямовані до кінця льодовика. Зазначені закономірності в малюнку горизонталей дозволяють по топокарті визначити кордон фірнової лінії, кордон областей живлення і абляції льодовика, яка відповідає положенню кліматичної лінії снігової кордону.

Для поверхні льодовика в області абляції характерний комплекс мікро- і мезоформ рельєфу. Перш за все це різні за величиною і орієнтуванні тріщини:

  • поперечні, що утворюються на крутих ділянках ложа льодовика, що викликають льодопади;
  • діагональні, пов’язані з різною швидкістю руху крайових і центральної частин льодовика;
  • радіальні, що спостерігаються на розширених кінцях льодовика через його розтікання.

На поверхні льодовика в області абляції широко розвинені бічні і серединні морени, а кінці льодовиків можуть бути покриті суцільним чохлом морени. Наявність на поверхні льодовика уламків різної величини може привести до утворення так званих льодовикових столів (великий уламок, що затримують танення льоду під ним, виявляється піднятим над навколишньою поверхнею на крижаній ніжці)  і льодовикових стаканчиків (дрібні уламки, що сприяють більш швидкому таненню льоду під ними, тому вони як би вдавлюються в лід).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.