Форми гірничо-льодовикового рельєфу: кари, цирки, фірнові басейни цирків, карлінги

І.С. Щукін виділяє ще льодовики так званого Туркестанського типу, які не мають областей живлення, а зароджуються в долинах за рахунок снігу, принесеного лавинами. Сітчастий і передгірний тип заледеніння були розглянуті вище.

В горах утворення льодовиків починається зі стадії сніжника або фирнового плями. У зниженні рельєфу на ділянці схилу, розташованого трохи вище снігової кордону, що накопичився за зиму сніг не встигає розтанути за літо. На наступний рік тут накопичується нова порція снігу і так далі рік за роком.

Накопичення снігу поступово перетворюється в фірн, а потім у лід. Наявність стійкого скупчення льоду обумовлює інтенсивний розвиток морозного вивітрювання гірських порід як на дні зниження, зайнятого льодом, так і на його кордоні зі стінками зниження.

Утворення карів

Талі води, які утворюються при таненні льоду в денний час влітку, забезпечують винесення продуктів вивітрювання. В результаті дно зниження поглиблюється, задня і бічні його стінки стають крутіше (льодовик як би вгризається в власне ложе), і з плином часу на місці колишнього слабо вираженого в рельєфі схилу зниження утворюється чашеподібне поглиблення з крутими, часто стрімкими стінками і пологовогнутим дном. Така креслоподібная форма рельєфу називається каром.

Поступово кар розростається за рахунок відступання стінок під дією морозного вивітрювання, гравітаційних схилових процесів і льодовика, який виносить уламковий матеріал, що надходить зі схилів кара.

Розростаючись, сусідні кари можуть злитися і утворити більшу і складну форму рельєфу – льодовиковий цирк. Таким чином, кари і цирки є результатом руйнівної роботи льодовика і схилових процесів.

Найбільш сприятливі для карового розчленування підвітряні схили великої крутості північної експозиції. Більш різко виражені кари виникають і зберігаються в скельних породах. У менш стійких породах вони втрачають морфологічну вираженість і за зовнішнім виглядом нагадують водозбірні воронки. Кари і цирки зазвичай служать основними джерелами живлення долинних льодовиків.

Такий рельєф отримав назву – альпійський рельєф. Так як розвиток гірського заледеніння залежить від положення снігової межі, альпійський рельєф може зустрічатися в горах різної висоти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.