Географія Антарктиди (географічне положення, тварини, рослини)

Антарктида – частина світу і материк, що знаходиться на крайньому півдні Південної Півкулі, його центр це фізичний Південний полюс нашої планети. Площа Антарктиди – 14, 1 млн км2 (з них 930 тисяч км2 це шельфові льодовики, 75 тисяч км2 – площа островів). Був відкритий пізніше за всіх відомих материків російською експедицією (Ф. Беллінсгаузен і М. Лазарєв, 1820).

Географія Антарктиди доволі проста, бо тут немає жодної держави, тільки дослідні станції, що належать різним країнам світу, що підписали в 1959 році Договір про Антарктику, в якому вони визнавали її територію демілітаризованою зоною, де дозволена виключно мирна дослідницька діяльність.

Географічне положення Антарктиди

Лише сувора природа та дослідники – звичайний день в Антарктиді

Узбережжя Антарктиди омивають моря Атлантичного, Індійського і Тихого океанів, деякі вчені виділяють це прилягаючий до Антарктики водний простір в повітряний простір під назвою Південний. Вся територія самого південного материка, поділена на так звані Землі (всього їх 19), названі на честь людей, які їх відкрили і досліджували.

Географічні особливості Антарктиди не можна описати декількома словами. Вона є найвищим материком на Землі, його середня висота становить близько 2000 метрів на узбережжі, і 4000 метрів в центральній частині.

Велика частина континентального шельфу знаходиться під постійним крижаним покривом, і тільки дуже мала частина площі, всього 0,3%, має ділянки і острівці поверхні, вільні від льоду (долини і «нунатаки» на території Західної Антарктиди і Трансантарктичних гір).

Антарктида ділиться перетинаючими практично всю її площу Трансантарктичними горами на Західну і Східну частину різного геологічної будови і походження. На заході розташовані гористі острова з’єднані льодом, на сході – крижане плато, що досягає максимальної висоти в позначці 4100 метрів.

На березі Тихого океану розташовуються Антарктичні Анди з найвищою точкою континенту – масив Вінсон (4892м, гори Елсуорт), min точка материка – заповнена льодом западина Бентлі (2555 м нижче рівня моря). Для Антарктиди характерна низька сейсмічна активність, найбільший вулкан – Еребус (острів Росса).

Низькі значення середньорічних температур обумовлюють одну можливу форму опадів – у вигляді снігу (дощів практично не буває), за рахунок цього утворюється постійний льодовиковий покрив (товщина від 1700 до 4000 метрів), в ньому зосереджено до 80% всіх запасів прісної води на нашій планеті. Не дивлячись на ці умови, тут існують і річки (в короткі літні два місяці), і озера, в зимовий та осінній час стік припиняється і річки замерзають.

Інтенсивна сонячна радіація (90% відбивається крижаною поверхнею), виняткова прозорість повітря сприяють активного танення льодовиків, які стають основним джерелом постачання рік. Антарктичні річки часто звивисті, їх довжина не перевищує і кілька кілометрів, одна з найбільших – Онікс, її довжина близько 20 км.

Озера антарктичного типу практично завжди покриті льодом, влітку біля берегів він тане і утворює вузьку смугу чистої води. Для них характерна стратифікація, тобто поділ води по температурі, коли придонні шари тепліші і солоні, ніж нижні, як приклад: озеро Ванда, безстічне солоне озеро Дон-Жуан, яке завдяки високій концентрації солей кальцію в воді покривається льодом в дуже рідкісних випадках.

Найбільше озеро (в основному антарктичні озера не відрізняються великими розмірами) – озеро Фігурне, його площа 14,7 км2, глибоке – озеро Радока (362 м). Під час тривалих досліджень було виявлено близько 140 підльодовикових озер, що залягають на глибині в кілька кілометрів від поверхні материка, найбільше з них – Схід, куди входять 5400 км3 води.

Природа, рослини і тварини Антарктиди

Флора та фауна Антарктиди

Пінгвіни – найвідоміші жителі Антарктиди

В результаті того, що велика частина Антарктиди представляє собою пустельні простору з льоду і снігу, тільки на узбережжі океанів жевріє життя, в морській воді існують водорості і морської зоопланктон – криль, мешкають різноманітні види риб, китів і тюленів (Уедделла, Росса, тюлені- крабоїди, морські леопарди, морські слони).

На суші зустрічаються мохи, гриби, лишайники, птиці (поморник, буревісник, полярна крячок). Головною прикрасою і символом континенту є пінгвіни (імператорські пінгвіни Аделі).

Світове глобальне потепління і поступове підвищення температури призвели до того, що на Антарктичному півострові активно формується зона тундри, де навіть зустрічаються квіткові рослини: Луговик антарктичний і колобантус кито. За прогнозами вчених вже в наступному столітті Антарктида зможе похвалитися появою першої деревної рослинності.

Клімат Антарктиди

Зазвичай Антарктида виглядає саме так

Клімат Антарктиди відрізняється крайньою суворістю і дуже низькими температурами. На радянській станції «Схід» вчені зареєстрували її рекордно низьку позначку в -89,20 (1983 рік).

Середні температури зими (у Південній півкулі це червень, липень і серпень) – -60, -75 ° С, літа (грудень, січень, лютий) – -30, -50 ° С, на березі океанів клімат трохи м’якше, взимку – – 30, -8 ° С, влітку – 0, + 5 ° С.

Для Східної Антарктиди характерні стокові вітри південних напрямків (катабатичні), їх дія обумовлена ​​тим, що материк має форму купола. Максимум їх дії (швидкість вітру може досягати 90 м/с) припадає на зимовий період, влітку їх практично немає.

Для центру материка характерні практично круглий рік затишність і ясна суха погода, тоді як для узбережжя океанів – постійні хуртовини і ураганний вітер.

1 коментар до “Географія Антарктиди (географічне положення, тварини, рослини)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.