Географія Ізраїлю

Географія Ізраїлю

Продовжуємо вивчати тему географія Ізраїлю і в цій частині розглянемо Водні ресурси Ізраїлю, флора та фауна, охорона природи та фонд Керен Кайемет. Також слід розглянути матеріали на тему Географія та клімат Ізраїлю.

Водні ресурси Ізраїлю

Ізраїль, розташований на самому краю пустельної зони, завжди страждав від гострої нестачі води. Археологічні розкопки в Негеві і інших частинах країни показують, що місцеві мешканці намагалися якось зберегти воду ще багато тисячоліть тому – про це свідчать різноманітні системи для збору, зберігання і перевезення дощової води.

Загальний річний обсяг поновлюваних водних ресурсів становить приблизно 60 мільярдів кубічних футів (1,7 мільярда кубометрів). Близько 65% цього обсягу витрачається для зрошення, а решта -для потреб міст і промисловості. Вода в країні надходить з річки Йордан, озера Кінерет і системи дрібних річок і потічків. Також використовуються природні джерела і ґрунтові води в контрольованих кількостях, що дозволяють запобігти їх виснаження і засолення.

Оскільки в країні максимально витрачаються всі прісноводні ресурси, розробляються різні альтернативні можливості їх поповнення, зокрема, вторинна обробка жорстких стічних вод і опріснення морської води. З метою подолання нестачі води основна частина водних ресурсів в Ізраїлі об’єднана в єдину мережу. Її центральна артерія – Національний водовід, будівництво якого було завершено в 1964 році. Він доставляє воду з півночі країни в посушливі південні райони за допомогою розгалуженої системи гігантських труб, водопроводів, відкритих каналів, резервуарів, тунелів, дамб і насосних станцій.

Флора і фауна

Рослинне і тваринне життя в Ізраїлі багата і різноманітна, що в деякій мірі можна пояснити географічним розташуванням країни на стику трьох континентів. Тут росте близько 2.600 відомих видів рослин -від альпійських квітів на схилах пагорбів в північних районах до пустельних колючок в пустелі Арава на самому півдні. Ізраїль -самая північна точка зростання таких рослин, як папірусний очерет, і найпівденніша точка цвітіння яскраво червоних пеонов.

Галілея, гора Кармель і інші горбисті райони країни покриті природними лісами, які головним чином складаються з особливих сортів дуба, званого палестинським (Quercus calliprinos). Навесні тут розквітають звіробій і тернистий рокитник рожевих, білих і жовтих тонів. Гілки кущів обвиває жимолость, а розлогі платани створюють прохолодну тінь уздовж річок і потічків Галілеї. На пагорбах і в посушливих долинах Негева підносяться масивні атлантичні фісташкові дерева, а там, де досить грунтових вод, ростуть фінікові пальми. Багато вирощувані породи рослин, наприклад, іриси, білі лілії, тюльпани і гіацинти, мають в Ізраїлі родичів серед польових квітів.

У жовтні – листопаді, відразу ж після перших дощів, земля покривається зеленим килимом, який в’яне тільки з початком літньої посухи. Рожеві та білі цикламени та червоні, білі і червоні анемони квітнуть з грудня по березень, а блакитні Лупіно і жовті хризантеми трохи пізніше. Багато місцевих рослини -наприклад, крокус і проліски-відноситься до геофіти. Вони зріють в формі цибулин або бульб і розквітають тільки на заході літа. Над полями ширяють 135 різновидів метеликів приголомшливих кольорів і форм. В Ізраїлі водиться близько 500 різних видів птахів.

Деякі з них (наприклад, короткопалий дрізд) є його постійними мешканцями, а деякі (лиски або шпаки) проводять тут зиму, добуваючи собі їжу з рибницьких ставків і на сільськогосподарських угіддях. Через всю країну два рази в рік летять мільйони перелітних птахів, що створює ідеальні можливості для спостереження за ними. У березні та жовтні тут можна помилуватися довгохвостими осоїд, пеліканами і іншими мешканцями небес -Велика і маленькими.

Хижаки (орли, соколи і яструби) гніздяться в Ізраїлі пліч-о-пліч з крихітними співочими пташками (співочий славка і жовтоголовий корольок). По пагорбах бродять витончені гірські газелі, в лісових районах мешкають лисиці, очеретяні коти та інші ссавці, а в пустельних скелях можна зустріти нубійських гірських козлів з дивовижними по красі рогами. У країні налічується близько 100 видів плазунів. Серед них – хамелеони, змії і агамових ящірки.

Охорона природи

З метою збереження природного ландшафту в країні були прийняті жорсткі закони по охороні природи і диких тварин, які забороняють зривати навіть найпростіші квіти, що ростуть обабіч доріг. Ізраїльське управління національних парків і захисту природи (INPA), що відповідає за охорону природи в країні, докладає всіх зусиль для захисту природного ландшафту і навколишнього середовища. У його веденні знаходяться більше 150 природних заповідників і 65 національних парків, що розкинулися на території близько 400 квадратних миль (приблизно 1000 квадратних кілометрів).

Приблизно 20 заповідників відкриті для відвідувань -тут працюють центри для відвідувачів, прокладені автомобільні дороги і пішохідні стежки. Щорічно вони привертають більше двох мільйонів відвідувачів. У програмі ЮНЕСКО “Людина і біосфера” один з найважливіших районів Ізраїлю – гори Кармель – віднесений до біосферних заповідників.

Під захистом знаходяться сотні рослин і тварин, зокрема, дуби, пальми, газелі, гірські козли, леопарди і грифи. Щоб зберегти породи, що знаходяться під загрозою зникнення, проводяться спеціальні рятувальні операції. Встановлено годівниці для вовків, гієн і лисиць; виділені місця для безпечного гніздування птахів. По берегах Середземного моря регулярно збираються яйця морських черепах і відправляються в інкубатори; потім вирощені черепашки повертаються назад в море. Щороку через Ізраїль пролітає понад 500 мільйонів перелітних птахів, що перетворило його в визнаний центр спостереження за птахами і проведення міжнародних наукових досліджень в області орнітології.

Відстеження траєкторії руху птахів допомагає запобігти авіакатастрофи, викликані потраплянням птаха у двигун літака. В Ізраїлі діє інтернет-сайт під девізом “Птахи не знають кордонів”, де діти з різних країн світу можуть разом зайнятися дослідженнями і дізнатися щось нове для себе. Відчуваючи свою глибоку історичну зв’язок з батьківщиною предків, ізраїльські дослідники намагаються відтворити і зберегти флору і фауну, яка існувала в біблійні часи, а потім зникла з лиця землі або знаходиться під загрозою зникнення. Так в центрі країни з’явився ландшафтний заповідник Неот Кдумім, що займається збором і збереженням збережених видів рослин, які згадуються в Біблії. Тут посаджені розкішні сади з рослинами, характерними для різних регіонів Ерец Ісраель в стародавні часи.

У заповідниках “Хай Бар” в Араві і на горі Кармель розводять тварин, які колись бродили по горбах і долинах Землі Ізраїлю, в їх природному середовищі існування. Серед них -страуси, іранські лані, антилопа (порода антилоп), онагри (середньоазіатські дикі осли) і сомалійські дикі осли. У школах і серед населення в цілому активно пропагуються ідеї захисту природи -для цього проводяться організовані екскурсії, друкуються статті, організовуються інформаційні кампанії. Найбільша в країні екологічна організація – Ізраїльське суспільство захисту природи -провела безліч кампаній проти знищення екосистем і природного ландшафту шляхом нерозумної діяльності людини. В рамках інформаційно-роз’яснювальних програм Товариства захисту природи діють 10 польових шкіл, 4 центри спостереження за птахами, 5 міських центрів і 10 місцевих підрозділів.

Керен Кайемет

“Керен Кайемет” – Єврейський національний фонд – був заснований в 1901 році з метою покупки землі для єврейських сільськогосподарських громад та реалізації різних проектів по вирощуванню і іригації земель і відновлення лісів в Ерец Ісраель. До моменту утворення Держави Ізраїль (1948) йому вдалося зібрати у євреїв усього світу гроші на придбання близько 240 тисяч акрів землі, які століттями перебували в запустінні, і посадити на схилах гір і пагорбів близько 4,5 мільйонів дерев.

Сьогодні ліси і лісонасадження в Ізраїлі, що налічують більше 200 мільйонів дерев, розкинулися на території близько 300 тисяч акрів, що створює широкі можливості для відпочинку на природі. Продовжуючи вести активну діяльність по посадці і збереженню лісів, Єврейський національний фонд розбиває парки та майданчики для відпочинку, готує інфраструктуру для нових громад, займається різними проектами зі збору води і бере участь в заходах щодо захисту природи у всіх куточках країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.