Геологія рівненської області

Геологія рівненської області

Нажче наведена коротка інформація на тему: Геологія рівненської області. Дана інформація зібрана із іноземних перекладних матеріалів. Можливі певні неточності.

Нижньопротерозойські утворення представлені метаморфічними породами тетерівської і клесівської серій, комплексом основних і ультраосновних порід і гранітоїдами бердичівського, осницького та кіровоградської-житомирського комплексів.

Найбільш древніми на території області є нерозчленовані утворення тетерівської серії (PRItt), представлені гнейсами і кристалосланцями біотитовими, гранатбіотитовими з підлеглими прошарками графіт- і амфібол-біотитових, піроксенових, а також мармурів, кварцитів.

Утворення тетерівської серії метаморфізовані в амфіболітовій і гранулітовій фаціях регіонального метаморфізму, пізніше вони піддалися гранітизації з утворенням гранітоїдів Кіровоградсько-житомирського комплексу.

Клесівський серія (PRIkl) складає невеликі поля або зустрічається у вигляді ксенолітів серед утворень осницького комплексу. Вона представлена ​​лептитами і лептітовими гнейсами, діабазами, андезитовимі і діабазовими порфіритами.

Утворення серії регіонально метаморфізовани в високотемпературної субфаціі амфібонітовой фації з накладеною епідот-амфиболитовой фаціей. Потужність серії близько 4000-5000 м. Контакт з тетерівської серією не встановлено.

Комплекс основних (VPRІ) порід представлений невеликими тілами.

Бердичівський комплекс (PRIbd) сформувався в результаті гранітизації метаморфічних утворень дністровсько-бузької серії. У складі комплексу переважають граніти і мігматити гранат-біотитові Чуднова-бердичівські (mcb).

Породи Кіровоградсько-житомирського комплексу (PRIkz) також широко розвинені на території рівненської області. Вони представлені гранітами і мігматитами біотитовими і амфібол-біотитовими.

З нижньопротерозойських утворень в якості будівельного і облицювального каменю найбільш широко використовуються граніти і гранодіорити осницького комплексу в Рокитнівському та Сарненському районах. Граніти Кіровоградсько-житомирського комплексу на щебінь розробляються невеликими кар’єрами в Березнівському та Корецькому районах.

Кристалічні породи порівняно неглибоко залягають в районі с. Вири, Селища і смт. Клесів. В геологічну будову родовищ беруть участь докембрійські кристалічні породи – граніти з тілами діоритів, кварцових діоритів і гранодіоритів. Значно рідше зустрічаються ксеноліти амфіболітів і габро. Зернистість порід від дрібно- до крупнозернистих. Розкрита потужність кристалічних порід становить від 14,37 до 50 м.

До верхньопротерозойських віднесені слабо метаморфізовані і вулканогенно-осадові товщі найдавнішого платформного чохла. Вони представлені поліською серією рифею, вільчанскої, волинської, Могилів-Подільської, каніловскої і балтійської серіяї венду.

Вільчанская серія представлена ​​Бродівською свитою (Vbr), яка має обмежене поширення на сході і на півночі області (район смт Рафалівка). Бродівська свита є базальтним горизонтом і характеризується розвитком грубозернистих аркозових пісковиків з галькою і валунами гранітів, кварцу, польового шпату, переважно коричнево-бурими. Потужність свити до 50 м.

Могилів-Подільська серія представлена ​​відкладеннями могілсвской, Яришівська і нагорянської свит.

Могилевська серія (Vmg) представлена ​​пісковиками, гравелітами, конгломератами, алевритами і аргілітами, загальною потужністю до 100 м.

Яришевська серія (Vjar) складена аргілітами і алевролітами з прошарками аркозових пісковиків, а також туфогенних аргілітів, шоколадно-коричневих і кременистих масивних пелітових туфітів. У верхній частині свити залягають тонкослоїсті сіро-зелені аргіліти. Потужність свити 50-60 м.

Нагорянський ярус (Vng) представлений ​​товщею аркозових зеленувато-сірих пісковиків, які переходять догори в аргіліти темно-сірі однорідні з конкреціями фосфоритів (Калюська шари – 50 м).

Каніловская серія (Vkn) представлена переслоюванням алевролітів і пісковиків загальною потужністю 100-120м.

Завершує розріз венда венстьої горизонт-балітйської серії (Vbl) – аргіліти зеленовато-сірі з прошарками пісковиків. Загальна потужність горизонту до 70 м.

В якості будівельних матеріалів з порід верхнього протерозою використовуються базальти Берестовецької свити волинської серії для виробництво облицювальних виробів, буту і щебеню. Та як сировину для мінеральної вати (Володимирецький та Костопільський райони).

Палеозой на території рівненської області представлений кембрійської, силурийской і девонскою системами.

Кембрійська система представлена ​​відкладеннями свити балтійської серії (Е1И) і бережківської серії.

Відкладення стохідської свити розвинені в басейні р.Горинь, де вони представлені піщано-глинистим флішем (до 100 м), який є аналогом синіх глин Прибалтики.

Силурійська система на території області представлена ​​венлокським, Лудловським і пржідольским ярусами.

Венлокський ярус складений вапняками плитчастими, доломітами, вапняками грудкуватими і мергелями загальною потужністю до 100 м.

Лудловський ярус (S21d) включає верхню частину Ярузької і Малиновецької серії, представлений вапняками і доломітами з прошарками доломітових мергелів. Потужність його до 200 метрів.

Пржідольскій ярус розвинений в межах Волино-Подільської частини західного схилу Українського щита. До нього відноситься рукшінская серія, складена доломітами, вапняками, плитчастих мергелями загальною потужністю до 200 м.

Девонська серія поширен в західній і південно-західній частині області представлена ​​лохковским і ейфельскім ярусами.

Лохковскій ярус складний вапняками, аргілітами і мергелями потужністю до 1000 м.

Ейфельский ярус складений алевролітами, аргілітами і пісковиками червоно-бурими і зеленувато-сірими з рідкісними прошарками мергелів, догори переходять в вапняки. Загальна потужність до 90 м.

Породи палеозою занурені на велику глибину і практичного значення як сировина дня виробництва будівельних матеріалів не мають.

Мезозой на території області представлений широко поширеними відкладеннями крейдяний системи, представленими сеноманського, туронского, коньякскім і сантонского ярусами.

Сеноманекій ярус (K2s) потужністю до 70 метрів поширений тільки на окремих височинах. Він представлений пісками і пісковиками глауконітовими.

Туронський ярус (K2t) поширений майже повсюдно, складений крейдою, мергелем, крейдоподібні вапняками з конкреціями крейди потужністю 280-560 м.

Коньякскій ярус (K2k) розвинений на заході Волино-Поділля, представлений глинистими вапняками і вапняками світло-сірими. Потужність 30-45 м.

Сантонский ярус (K2st) займає меншу площу, представлений крейдоподібими піщанистими мергелями і мергелистими пісковиками. Потужність 50-190м.

У південній та південно-західній частинах рівненської області крейда туронского ярусу залягає на невеликих глибинах і використовується для виробництва цементу і вапна.

Докайнозойські відклади представлені палеогеновими, ​​неогеновими і четвертинними опадами.

Піщано-глинисті відкладення палеогенової системи (Р) в складі Бучацького, Київської, Обухівської, Межигірської і Берекської свит зустрічаються у вигляді ізольованих острівців в східній частині області.

Породи бучацькогої свити (Р2’с) представлені глауконітовими і вуглистими пісками потужністю до 10м.

Київська свита (P2kv) розвинена в районі Дубровицького підняття і у місті Костопіль, представлена ​​мергельної глиною і фосфоритоносними пісками потужністю до 20 м.

Обухівська свита (P2ob) розвинена там же і представлена ​​пісками зеленувато-сірими глауконіто-кварцовими з прошарками темно-зелених глин потужністю до 15 м.

Межигірська свита (P3mz) поширена на розрізнених ділянках в межах Північно-Волинського підняття, де вона представлена ​​пісками зеленувато-сірими глауконіти-кварцовими дрібно- та середньозернисті з гніздами пісковиків потужністю до 10м.

Місцями відкладення межигірської свити перекриті глинами і вуглистими пісками (Р3mz) потужністю до 10 м. З відкладеннями межигірської і берекської світ пов’язані прояви бурштину.

Серед утворень неогенової системи (N) в межах рівненської області виділяються косовська свита, конкський і сарматський яруси.

Косівська свита (Niks) розвинена на невеликих площах і представлена ​​глауконітовими пісками і пісковиками потужністю до 10 м.

Конкський (Nik) розвинений в південній частині рівненської області, де він залягає згідно на відкладах косівської свити або на розмитій поверхні верхньої крейди і представлений глинами з рідкими прошарками алевролітів, пісковиків і бурого вугілля. Потужність 10-12 м.

Сарматський ярус (NIs) представлений нижньосарматським і середньосарматським ярусами (південна частина області) і нерозчленованими нижньо-середньосарматськими опадами (межиріччі Стиру – Горинь).

Нижньосарматський під’ярус (Nisi) складений пісковиками, оолітовими вапняками, пісками і мергелями (волинський горизонт) потужністю 16 м.

Середньосарматський ярус на рівненщині (NIs2) складає окремі ізольовані вершини пологих пагорбів сучасного рельєфу і представлений опадами неглибокого моря черепашниковими вапняками потужністю 25-55 м. Вапняки використовуються для отримання вапна і як будівельний камінь.

Нижньо і середньосарматський під’яруси нерозчленовані (Nisi-2) представлені глинами, пісками і мергелями сумарною потужністю 15-55 м. Глини використовуються для виробництва цегли і керамічних виробів.

Четвертинні відклади рівненської області (QIV)  мають майже повсюдне поширення, відсутні на крутих схилах річкових долин і балок, де на денну поверхню виходять дочетвертинні породи.

Потужність відкладень вимірюється метрами на території північно-західної окраїни Українського щита, рідше десятками метрів в межах Волино-Подільської рівнини.

Представлені четвертинні відкладення різними генетичними типами: флювіоглаціальними, льодовиковими, алювіальними, алювіально-озерними, озерними, делювіальними і органогенними.

Нижньочетвертинні відклади H (QI) мають обмежений розвиток, до них відносяться флювіогляціальні відкладення, представлені переважно грубозернистими пісками з гравієм і галькою. Потужність їх не перевищує 5м.

До цих же відкладень відносять суглинки блакитно і темно-сірі і глини з прошарками тонко і дрібнозернистого піску, розвинені в межах Корецького, Костопільського та Володимирецького районів. Потужність їх 0,7-22 м.

Середньочетвертинні відклади рівненщини представлені льодовиковими, алювіальними і озерними відкладеннями. Вони широко розвинені в північній і північно-західній частині території області, на північ від кордону максимального дніпровського зледеніння, що проходить в широтному напрямку по лінії Клевань-Олександрія-Тучин-Межирічі-Корець. Вони мають острівне поширення. Найбільш повно ці відкладення представлені в межах Любомльської гряди в районі Рафалівки, Володимирця, Дубровиці.

Відкладення представлені суглинками валунів жовтувато-бурими, червоно-бурими і палево-жовтими з великою кількістю уламків кременю, гальки, пісковика і граніту, рідше глинами валунів червоно-бурими і бурими з лінзами і гніздами піску. Місцями середньочервертинні відкладення оголюються на денну поверхню у вигляді валунів і гряд в районі Рафалівки, Володимирця і села Бережниця. Потужність складає 0,6-4,5 м.

Озерні відкладення (III) поширені на невеликих ділянках в басейні р.Горинь біля сіл Мнишин, Шпанів, Деражно представлені суглинками, темно-сірими і сірими, місцями карбонатними, рідше глинами і мулистими пісками. Потужність 4,1-13,5 м.

Середньо-верхньочетвертинні флювіогляціальні, льодовиково-озерні і алювіальні відкладення

Флювіогляціальні відкладення (Iglll-III) широко розвинені в середній частині рівненської області, в межах Поліської низовини, де мають суцільне поширення, виключаючи тільки долини річок. Вони представлені в основному пісками, рідше суглинками. Потужність 0,3-17.5 м.

Льодовиково-озерні і алювіальні відкладення рівненської області (gll + alll-III) мають широкий розвиток в південній і південно-західній частині області, в межах Малого Полісся. Представлені вони пісками кварцовими дрібнозернистими, місцями з прошарками крупнозернистих з гравієм і галькою. У товщі пісків зустрічаються прошарки суглинку. Потужність 2-20 м.

Верхньочетвертинні відклади на рівненщині (QIII) представлені еолово-делювіальнимі, алювіальними і алювіально-озерними відкладеннями I і II надзаплавних терас.

Еолово-делювіальні відкладення мають широке поширення і розвинені в межах Волинського плато, де покривають вододіли, схили балок і стародавні тераси річкових долин. Вони представлені лесами і лесовидними суглинками палевого і жовтувато-палевого кольору. Потужність 1-11 м.

Алювіальні і алювіально-озерні відкладення II надзаплавної тераси розвинені в південній частині області в долинах річок Горинь і Ікви, в районі сіл Бугринь, Оженин, Тучин, Семидуби.

Представлені ці відкладення пісками жовтувато-сірими і сірими дрібно- і середньозернисті, місцями слабо глинистими, зрідка з прошарками суглинку зеленувато-сірого. Потужність 5,4-18,0 м.

Алювіально-озерні відкладення II надзаплавної тераси зустрічаються місцями в долині р.Горинь в районі сіл Бугринь, Гоща, Тучин, а також по р.Іква і в районі сіл Тараканов, Торговіпа. Вони представлені суглинками жовтувато-сірими, сірими та темно-сірі мулистими з деревними залишками. У верхній і нижній частинах товщі суглинки перешаровуються з пісками сірими і жовтувато-бурими тонко і дрібнозернистими. Потужність 2,5-17,6 м.

Алювіальні і алювіально-озерні відкладення I надзаплавної тераси розвинені по долинах річок Горині, Іква та ін. Представлені пісками сірими, жовтувато-сірими, світло-бурими дрібної середньо-зернистими з прошарками суглинку сірого і жовтувато-сірого, місцями сильно піщанистого. Потужність 0,6 м (в районі с. Суськ) – 27,0 м (в районі С.Степанов).

Алювіальні відкладення рівненщини розвинені в межах I надзаплавної тераси р.Горинь в районі сіл Подоляни, Могиляни, Завидів, Дроздов. Представлені вони суглинками жовтувато-сірими, жовтими, світло-палевими шаруватими. Потужність 3,5-8.0 м.

Сучасні відкладення (QIV) представлені алювіальними відкладеннями заплав і днищ балок, еоловими відкладеннями, болотними і озерними утвореннями. Алювіальні відкладення заплав і днищ балок (alV) покривають значні площі в межах широких заплавних терас річок і днищ балок. Представлені пісками сірими і жовтувато-бурими дрібно- та середньозернисті з лінзами і прошарками суглинків і глин, місцями вони складені суглинками сірими, темно-сірими і бурими піщанистими, іноді мулистими. Потужність 3-5 метрів.

Еолові відкладення мають значне поширення в межах зандрової рівнини, особливо на північ від смт. Володимирець і м. Дубровиця, зустрічаючись, в основному, у вигляді пагорбів і гряд.

Представлені пісками жовтувато-сірими, світло-жовтими дрібно- і середньозернисті. Потужність 2-6 м.

Болотні і озерні відкладення (hlllV) мають значне поширення на території області, особливо в північній її частині, де розвинені на знижених ділянках зандрової рівнини і на терасах. Представлені переважно торфами жовтувато-бурими, бурими і темно-бурими, в нижній частині шару мулистими, рідше піщанистих, пісками і суглинками мулистими світло-блакитними і темно-сірими до чорних зі слабо розкладеними рослинними залишками, в нижній частині товщі з прошарками і лінзами піску . Потужність 0,8 – 5,0 м.

Найбільш широко поширені глини і суглинки, які використовуються як сировина для грубої кераміки, і піски, що застосовуються в якості наповнювачів дня будівельних розчинів, бетону і для дорожнього будівництва.

Тектонічна карта України

Тектонічна карта України

 

Мінерально-сировинна база Рівненської області

Геологія рівненської області прямим чином впливає на мінерально-сировинну базу рівненщини. В області налічується 533 родовища і 9 об’єктів обліку по 18 видам різних корисних копалин, у тому числі розробляються 119 родовищ і 6 об’єктів обліку.

Рівненська область володіє унікальною сировинною базою таких корисних копалин як базальт і бурштин, видобуток яких здійснюється тільки в межах області та становить 100% від загального видобутку в Україні. 18,64% видобутого крейди будівельного; 25,2% – торфу; 11,81% – цементної сировини; 11,21% – будівельного каменю; 2,78% – цегляно-черепичної сировини.

Торф представлений 333 родовищами з запасами 137,9 млн. Т за промисловими категоріями А + В + С1. У розробці знаходиться 46 родовищ із запасами 38,2 млн. Т. У 2006 році видобуток торфу на шести родовищах склав 192 тис. Т (28,61% від загального видобутку в Україні). Торф використовується як паливо для комунальних потреб і, частково, як добриво для сільського господарства.

На 37 родовищах підраховані запаси сапропелю становлять 6,2 млн. Т. Ніяких родовищ не розробляється.

За останній період певні перспективи виявлення промислових родовищ фосфатної сировини, існують позитивні ознаки по родовищах самородної міді, алмазів. Геологічними підприємствами області виконуються пошук і розвідка нових родовищ бурштину.

Нижче наводиться характеристика родовищ і стан робіт на зазначених напрямках.

Пошуковими роботами визначено великий Рівненсько-Волинський міднорудний район загальною площею 98 км2, який охоплює частину Рівненської області (Володимирецький, Костопільський та інші райони). Тут знаходиться Рафаловський рудний вузол. Відповідно до загальної прогнозної оцінки цього району в його надрах зосереджено близько 25 млн.т самородної міді, а в окремих вузлах – до 4-5 млн.т. Мідь високої якості, з домішками золота, срібла, платиноїдів. Глибина залягання корисних копалин коливається від 20 до 600 м.

У Здолбунівському, Рівненському та Гощанському районах виявлено шість ділянок з неглибоким (до 20 м) заляганням фосфоритів з загальними ресурсами P2O5 до 10 млн. тонн. Вміст P2O5 в руді складає 5-7%.

У західних частинах Рівненського і Костопільського районів встановлено поширення подібних руд на глибинах понад 50 м. В даний час вивчається можливість їх видобутку шахтним способом.

Північна частина області (Зарічнянскій і Володимирецький райони) відноситься до перспективної території з точки зору виявлення корінних родовищ алмазів. Тут в своєрідних брекчіях знайдені дрібні уламки алмазоносних кімберлітів, а в вендских і четвертинних відкладеннях – дрібні кристали алмазів і їх супутники. В даний час на вказаній площі виконуються відповідні (геофізичні, бурові) роботи, але обсяги цих робіт недостатні і вимагають збільшення, як мінімум, на порядок.

Рівненська область єдина в Україні має два розвідані родовища бурштину – Клесівське і Вільно. Державне підприємство «Бурштин України» розробляє ділянку Пугач Клесівського родовища і володіє спеціальним дозволом на видобуток на ділянці Південна родовища Вільні. «Північгеологія» проводять пошуково-оцінювальні роботи на проявах бурштину, де оцінені прогнозні ресурси на ділянках Володимирець, Дубівка, Жовкині, Вірка.

Будівельна індустрія області спирається, в основному, на власну сировинну базу, головними напрямками якої є розробка родовищ крейди будівельної, цементної сировини, цегельно-черепичної сировини, каменю будівельного, каменю облицювального, піску будівельного.

На її території налічується 115 родовищ і сім об’єктів обліку різноманітних корисних копалин, що застосовуються в будівництві. В даний час розробляється 43 родовища.

Цементна сировина представлено двома родовищами – Здолбунівським і Могилянським – із загальними запасами 193,39 млн.т за промисловими категоріями А + В + С1. Розробляється Здолбунівське родовище, видобуток на якому в 2006р. склав 1711 тис.т, або 9,84% від загального видобутку в Україні.

Держбалансом враховані чотири родовища крейди будівельної із загальними запасами 30,7 млн.т промислових категорій А + В + С1. У промисловій розробці знаходиться одне родовище, видобуток на якому в 2006р. склав 170 тис. тонн, або 35,58% від загального видобутку в Україні.

На території області розташовані два родовища кварцового піску для виробництва скла. Запаси сировини становлять 3209,62 тис. тон промислових категорій А + В + С1 (1,46% від загальних запасів в Україні). У промисловій розробці знаходяться два родовища, видобуток по яких за 2006р. склав 18,53 тис. тонн (1,53% від загального видобутку в Україні).

Забезпеченість області піском будівельним задовільна. На її території налічується 17 родовищ і 2 об’єкти обліку, з яких розробляється 5 родовищ і 1 об’єкт обліку. Видобуток піску в 2006р. склав 154,54 тис.м3.

Держбалансом враховані 7 родовищ каменю облицювального (граніт, габро, габро-діабаз), з яких 6 розробляється. Видобуток корисних копалин за 2006р. склав 9,92 тис. м3, або 3,13% від загального видобутку в Україні.

Сировинна база галузі з виробництва буто-щебенової продукції базується на 29 родовищах і 5 об’єктах обліку каменю будівельного. Запаси їх складають 525,48 млн. М3 промислових категорій А + В + С1 (5,67% від загальних запасів в Україні). В даний час в розробці знаходиться 16 родовищ і 4 об’єкти обліку, видобуток по яких в 2006р. склала 2927,54 тис. м3 (12,08% від загального видобутку в Україні).

Рівненська область є єдиним постачальником базальтового щебеню для виробництва мінеральної вати і волокон. Держбалансом враховані 5 родовищ із запасами базальту 151,483 тис.т промислових категорій А + В + С1 (100% від загальних запасів в Україні). В даний час в розробці знаходиться три родовища. Видобуток базальту в 2006р. склав 14,5 тис.т (100% від загального видобутку в Україні).

Цегляно-черепичну сировину зосереджено на 48 родовищах із загальними запасами 41,75 тис.м3 по промисловим категоріям А + В + С1 (1,72% від загальних запасів в Україні). В експлуатації знаходиться 9 родовищ, видобуток на яких в 2006р. склав 110,88 тис. м3 (2,38% від загального видобутку в Україні).

З кожним роком потреба в будівельних матеріалах значно зростає і до 2015 року може перевищувати нинішній річний видобуток сировини в 2-3 рази.

Збільшення потужностей діючих підприємств можливо за рахунок розширення існуючої сировинної бази шляхом залучення до розробки нових розвіданих родовищ, а також перспективних ділянок.

Питні та технічні підземні води в Рівненській області для господарсько-питного і виробничо-технічного водопостачання розвідані на 35 ділянках. У 2006 році розроблялося 23 ділянки, видобуток яких склав 86,957 тис.м3.

Сумарна кількість затверджених (балансових) запасів складає 425,610 тис.м3 за категоріями А + В + С1, з них 122,720 тис.м3 не розроблялись. Найбільш перспективне для розробки є родовище Зарічненське, ділянку Зарічненська 1, запаси якої становлять 19,000 тис.м3 за категоріями А + В + С1 і родовище Березнівське, ділянку Березнівська 3, запаси якого становлять 15,200 тис.м3 за категоріями А + В + С1.

Підземні мінеральні води Рівненській області розвідані на п’яти ділянках, в 2006р. розроблялося дві із них. Сумарна кількість затверджених (балансових) запасів складає 1636,0 м3/добу за категоріями А + В + С1. Водозабір в 2006 році склав 55,89 м3/добу, в т.ч. 3,84 м3/добу – скидання без використання. До рідкісних родовищ мінеральних вод віднесені Степанське родовище середньомінералізованих підземних вод без спецкомпонентів.

В цілому, мінерально-сировинна база рівненщини виділяється великою кількістю відкладів, що використовуються, як будівельна сировина. На кількість та якість сировини впливає Геологія рівненської області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.