Горбкувато-западинний рельєф трогів. Льодовикові морени. Гляціодислокації

Характерна риса трогових долин горбисто-западиннй рельєф їх днищ, виникнення якого обумовлено нерівномірним відкладенням основної морени, а також наявністю декількох зон звичайно-моренних утворень. На схилах трога часто спостерігаються так звані тераси осідання, що представляють собою збереглися в рельєфі бічні морени льодовиків, які заповнювали долини. Моренні тераси осідання, що протягуються уздовж схилів чіпаючи так само, як і їхні плечі, по зовнішньому вигляду нагадують річкові тераси і різновидами псевдотерас.

Льодовикові морени

Всі елементи типової льодовикової долини бувають добре виражені лише в молодих  (які недавно звільнилися з-під льоду) трогах або в долинах, схили яких складені з порід, повільно піддаються вивітрюванню і впливу площинного змиву. В горах, що легко руйнуються породами (наприклад, глинистими сланцями), троги дуже швидко втрачають свою морфологічну вираженість. Сильно змінюють форму поперечного профілю трогів конуси осипів, а також конуси виносів тимчасових водотоків і лавин, які утворюються біля підніжжя їх крутих схилів. Ці гравітаційні процеси можуть надати коритоподібний профіль і тим річкових долинах, які не піддавалися впливу льодовика.

Несучий льодовиком матеріал відкладається (акумулюється) там, де переважає абляція. У активних (наступаючих) льодовиків за рахунок донної, серединної, бічний і внутрішніх морен утворюється кінцева морена. Вона має вигляд гряди, що повторює в плані обриси краю льодовика. При інтенсивному таненні і відступі льодовика утвориться кілька кінцевих морен, маркованих ту чи іншу затримку в відступанні краю льодовика. При цьому оголюється дно трога, покрите донної мореною, на яку проектується абляціонна морена, що утворюється з бічної, серединної і внутрішньої морен при таненні льодовика. Виникає холмисто-западинний рельєф основної морени.

Особливий тип накопичення утворюють так звані напірні морени. Вони виникають при інтенсивному наступання льодовиків після їх тимчасового відступу. Льодовик, наступаючи на відкладену ним раніше кінцеву морену, деформує її, рухаючи перед собою. При значному тиску льодовик може відірвати виступаючі блоки корінних порід, що залягають під мореною, і нагромадити їх разом з деформуючимися моренним матеріалом. В результаті утворюються високі (десятки метрів) вали, в вертикальному розрізі яких можна спостерігати складчастість, перемятих відкладень. Такі порушення називаються гляціодислокаціямі.

Гляціодислокації

Звичайно-моренні гряди часто служать природними греблями, вище яких (якщо край льодовика кілька відступив) розташовуються озера з різкими коливаннями рівня, зумовленими інтенсивністю танення снігу і льоду або зливовими дощами в верхній частині долини. Якщо надходяча вода не встигає фільтруватися через кінцево-моренні пасма, рівень озера починає підвищуватися.

При прориві греблі і розмиванні складаючого її пухкого уламкового матеріалу виникає сель. Селі подібного типу дуже часте явище в горах. Такий сель виник 15 червня 1973 року в верхів’ях р. Мала Алмаатинка, коли озеро біля краю льодовика Туюксу прорвало кінцево-моренні пасма. Сель рушив на Алма-Ату. Потужність селю була дуже велика. Тільки завдяки зведеної в 1968 р селезащитной греблі в урочищі Медео сель був затриманий і місто не постраждало.

В епоху плейстоценових зледенінь, викликаних похолоданням клімату, інтенсивність гірського заледеніння сильно зростала. Деякі долинні льодовики виходили за межі гір, кінці їх розширювалися, вони брали булавоподібний вигляд. В результаті осциляції краю льодовика утворювалася система кінцево-моренних гряд, зниження перед якими після танення льодовика в деяких випадках виявилися зайняті озерами. Так виникли Цюрихське, Фірвальдштетське і інші озера на північному схилі Альп, озера Гарда, Комо, Маджиоре біля південного схилу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.