Характеристика Албанії

Албанія – це держава, що знаходиться на півдні Європи. Її назва, яку використовують в Україні і ряді інших країн, походить від назви Іллірії-фракійського племена Албанії, які проживали на цій території декілька століть тому . У самій країні зараз прийнято назву Шкіпер, за назвою більшої частини населення – шкіпітарів.

У давнину територія Албанії входила до складу Римської імперії і становила провінцію Іллірік. Після розділу імперії на Західну і Східну вона відправилась під крило Візантійської імперії . Вихідцями з Ілліріку були три візантійських імператора:

  1. Анастасій I,
  2. Юстин I,
  3. Юстиніан I.

Найбільш видатним з них виявився слов’янин за походженням Юстиніан. За легендою, він, племінник Юстина I і його спадкоємець, був проголошений імператором за півроку до смерті дядька. Всю свою діяльність Юстиніан направляв на відновлення єдиної Римської імперії. Він розбив вандалів в Африці, знищив державу остготів в Італії і повернув під владу Римської імперії сам Рим і частину територій в західній Італії, Іспанії і Північній Африці. Але йому постійно доводилося воювати з племенами германців, слов’ян, аварів, які розоряли задунайські провінції.

Велике переселення народів

В епоху Великого переселення народів територія Албанії зазнала набігів готів і гунів. А між VI і VII століттями н. е. на території Іллірийців прийшли серби і болгари. Поступово місцеве населення було асимільовано. Лише племена, які жили на півдні Іллірії, включаючи і територію сучасної Албанії, які не піддалися асиміляції і зберегли свою мову.

Вперше слово Албанія вжив в II столітті географ Птолемей Олександрійський. І поступово воно замінило колишню назву Іллірія.

У IX столітті Албанія стала складовою частиною Болгарського царства. Але потім візантійський імператор Василь повернув її до складу імперії. В XI столітті ряд албанських територій захопили нормани. Панування Візантії на території Албанії було швидше умовним. У другій половині XII століття там існувало два незалежних князівства.

У XIV столітті Албанія потрапила під владу Сербії. У цей період значна частина албанців переселилася в Грецію і на острови Егейського моря . Після розпаду Сербської держави майже вся територія Албанії була захоплена турками-османами.

Албанія на карті Світу

Боротьбу за національне визволення очолив Г. Кастріоті, більш відомий під ім’ям Скандербег. Він зумів об’єднати албанських князів і звільнити від турків майже всю територію Албанії.

Скандербег – одна з видатних особистостей в албанській історії. Всі визнають його великі заслуги в боротьбі з турками і прагнення створити незалежну албанську державу. У столиці Албанії, Тирані, Скандербегу був встановлений пам’ятник.

Після смерті Скандербега серед його сподвижників почалася боротьба за владу. Цим скористалися венеціанці, які захопили ряд албанських міст. У 1477 році на територію Албанії вторгся Мехмет II Завойовник. І країна потрапила під владу турків на 450 років.

До початку XX століття Албанія все ще перебувала під владою Османської імперії і була слаборозвиненою країною. У 1913 році вона отримала незалежність. Главою держави став Ахмет Зогу. Поступово він зміцнив свою владу і став королем Албанії. У 1939 році країну окупували війська фашистської Італії.

Після закінчення війни Албанія знову отримала незалежність. До влади прийшли комуністично налаштовані лідери. Лідер Албанської партії праці Е. Ходжа виступив затятим послідовником Й. Сталіна. Він засудив викриття культу особи вождя в СРСР і вивів країну з Варшавського договору.

Зміни, що відбулися в Європі після розпаду СРСР, не могли не відбитися на Албанії. У країні відбувалися страйки і мітинги. Значна частина населення в пошуках кращої долі кинулася в інші країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.