Характеристика Піренейського півострова

Характеристика Піренейського півострова

Піренейський півострів один із найбільших півостровів нашої планети. Його вивчення та дослідження проводяться впродовж всього існування життя у Європі. Саме для узагальнення вже доступної та наявної інформації про Піренейський півострів створена ця Характеристика Піренейського півострова.

Географічне положення Піренейського півострова

Піренейський півострів розташований між Середземним морем і Атлантичним океаном і схильний до впливу обох цих басейнів. Він утворює найзахідніший, приатлантичний форпост Середземномор’я. Півострів близько розташований до Африки, від якої відокремився геологічно нещодавно, від решти Європи ізольований стіною Піренейських гір. Він більш масивний, ніж інші півострова Середземного моря; його обриси, утворені лініями розломів, майже прямолінійні. В будові поверхні переважають плато і брилові гори з невеликими ділянками низовин.

Геологічна будова

Основу Піренейського півострова становить масив Месета, складений кристалічними породами і облямований з півночі і півдня гірськими спорудами Альпійського орогенного пояса. З боку Атлантичного океану півострів обмежений системою розломів, яка відрізняється сильною сейсмічністю. Для Месети характерне поєднання рівнин з глибовими горами. Внутрішні її частини, де складчаста підстава прикрите товщами осадових порід і висоти становлять 500-800 м, утворюють плато Стара (на півночі) і Нова (на півдні) Кастилія.

За їхніми околицями піднімаються тваринний блокові хребти, масиви і плоскогір’я, складені кристалічними (Кантабрийские, Іберійські гори) і вапняковими породами (Центральна Кордильєра, Каталонські і Толедські гори). Найбільшої висоти (до 2600 м) і складності будови сягає Центральна Кордильєра, що відокремлює плато Стара і Нова Кастилія один від одного. На півдні і південному сході підносяться складчасті хребти Кордильєри Бетика, або Андалусських гір.

Рельєф Піренейського півострова

Піренеї служать важливим фізико-географічним кордоном між Середземномор’ям і Середньою Європою. Ця гірська система по середній висоті – друга в Європі після Альп, хоча найвищі її вершини значно поступаються найбільш високим частинам Альп. Поступаючись Альпам по висоті, Піренеї набагато менш розчленовані і незручні для перетину. Найбільш висока середня частина гір, складена кристалічними породами. Пік Ането в масиві Маладета досягає висоти 3404 м. Значна роль у формуванні рельєфу цієї частини Піренеїв належить древньому зледенінню, під час якого найбільш високі частини гір були покриті льодовиками, які залишили після себе гігантські цирки.

Гострі, неприступні вершини, круті схили і дикі ущелини характерні для найвищої частини Піренеїв, яка майже позбавлена ​​перевалів, тут немає ні залізних, ні шосейних доріг. На захід і схід гори поступово знижуються. Їх окраїнні частини склалася не кристалічними породами, а вапняками і пухкими відкладеннями, пересічені гірськими проходами, по яких прокладені залізниці і шосейні дороги, що зв’язують Іспанію з Францією.

Однак наскрізних шляхів через Піренеї порівняно небагато. Перша залізниця через ці гори побудована тільки в 1915 р. На заході Піренеї змикаються з Кантабрійське горами, східна частина яких – Біскайської гори – орографічно, тектонічно і геологічно служать продовженням Піренеїв. Західна частина Кантабрийских гір – Астурійського гори (понад 2500 м) складені більш древніми породами, мають велику висоту, рельєф відрізняється різкістю форм. Особливо крутий і сильно розчленований північний схил, звернений в сторону Біскайської затоки. Він пересічений вузькими, ущелеподібними долинами, по яким падають бурхливі водотоки. Південна гірська система Піренейського півострова (Андалусскі гори) близька до Альп. Вона починається над Гібралтарською протокою високою скелею і простягається на північний схід.

Продовження Андалусських гір простежується у вигляді невисоких підняттів на Балеарських островах. Ймовірно, в минулому ця гірська система стулялася з північними Апеннінами і Альпами. Андалуські гори складаються з двох зон, різних за рельєфом і геологічною будовою. Південна кристалічна зона вища. Її масив – Сьєрра-Невада (Снігові гори) – досягає 3482 м (гора Муласен). На вершинах Сьєрра-Невади протягом майже всього літа зберігаються сніг і є невеликий каровий льодовик, найпівденніший в Європі.

Сліди четвертинного заледеніння і сильна ерозійна розчленованість створюють на багатьох ділянках кристалічної зони риси типового високогірного рельєфу. Поздовжня тектонічна западина відокремлює від кристалічної зовнішню вапнякову зону з широким розвитком карстового рельєфу. У глибоких тектонічних улоговинах зосереджено густе населення і розвинене землеробство.

З боку Середземного моря система Андалусських гір оперезана горбистій, обробленої і густонаселеній Андалусськой рів’єра. Низовини оперізують півострів також на заході, південному заході та південному сході. Між Месети і андалусскій горами в басейні річки Гвадалквівір знаходиться Андалусская низовина, на заході біля підніжжя Месети – Португальська, на південному сході – Мурсійская і Валенсийськая.

Плоскі, підперезані дюнами берега цих низовин перериваються глибоко вдаються в сушу лагунами, в яких розташовані великі портові міста Іспанії та Португалії. На південному заході Іспанії це Кадіс, на березі Атлантичного океану – столиця Португалії Лісабон.

Природні води

Річкова мережа Піренейського півострова в цілому не дуже густа, особливо у внутрішніх і східних районах. При досить великій довжині багатьох річок судноплавний шлях і енергетичне значення їх невелике. Велика частина річок харчується дощовими опадами, снігове і льодовикове харчування відіграє незначну роль. Опади розподіляються протягом року майже всюди дуже нерівномірно, що створює великі коливання рівня річок. Це вкрай ускладнює їх господарське використання. Особливо велике значення рік як джерел зрошення в посушливих районах.

Найдовша річка Піренейського півострова – це Тахо – починається в південній частині Іберійських гір впадає в Лісабонську бухту, утворюючи широкий естуарій. Як і більшість річок Піренейського півострова, Тахо дуже сильно міліє влітку і переповнюється водою під час зимових дощів. В даний час її стік регулюється водосховищами, вода яких використовується для зрошення і як енергоресурс. Транспортне значення Тахо невелике, так як річка перетинає край Месети, утворюючи пороги.

Річка Ебро на карті

Ебро на карті

Річка Ебро дещо поступається Тахо по довжині. Її водний режим відрізняється ще більшою нестабільністю. В деякі роки зимовий витрата води перевищує річний більше ніж в 40 разів. У самому пониззі річка протягом 100 км проривається через Каталонські гори і непідходить для судноплавства. Середня течія є для невеликих суден. На притоках Ебро, що беруть початок в Піренеях, побудовані електростанції.

Річки системи Ебро використовують для зрошення посушливої Арагонской рівнини. За особливостями режиму і будови долини до Тахо близька річка Дору (Дору), але вона більш багатоводні, і енергетичний потенціал її вище. У нижній течії на відстані 200 км вона судноплавна, але недоступна для великих суден через піщаного гирлового бару. Річки Гвадіана і Гвадалквівір мають велике судноплавний шлях значення, але мінливість режиму обмежує його.

Вода цих річок та їх приток використовується для зрошення родючих, але страждають від нестачі води районів південного заходу. На північному заході і півночі до Атлантичного океану і Біскайської затоки з гір стікають найбільш повноводні річки півострова, які отримують рясне харчування від дощів і снігів Піренеїв і Кантабрийских гір. Найбільша з цих річок – Міньо.

Рослинність Піренеського півострова

Кліматичні контрасти створюють велику різноманітність природного грунтово-рослинного покриву і культурної рослинності Піренейського півострова. Північні і північно-західні райони по рослинності і грунтів нагадують сусідню Францію. Там переважають лісові бурі і підзолисті ґрунти, великі площі заболочені і зайняті торфовищами, що обумовлено наявністю водотривких гранітних порід і плоского рельєфу. Для природного рослинного покриву характерне переважання широколистяних лісів з бука, дуба і липи. У верхніх частинах гір вони іноді поступаються місцем березі – релікт льодовикової епохи.

На океанічному побережжі поширені верещатники. У найбільш захищених місцях, особливо в закритих від різких західних вітрів долинах, можна зустріти деяких представників вічнозеленої середземноморської флори. На південь рослинність приймає все більш яскраво виражений середземноморський характер. Бурі лісові ґрунти змінюються субтропічними коричневими. Особливою пишністю та багатством видів відрізняється рослинність Португалії і Андалусії, де можна зустріти гаї коркового дуба (Quercus suber), середземноморських сосен (Pinus hallepensis і ін.) І густі зарості маквиса, які покривають схили до висоти 500 м.

На більш сухих місцях великі площі покриті заростями карликової пальми (Chamaerops humilis) – єдиною дикоростучої пальми Європи. Багатство природного рослинного покриву поєднується з багатством і різноманітністю культурної рослинності. У більш північних районах переважають кукурудза і виноград, на півдні – цитрусові, тютюн, різні фруктові дерева і овочі.

Chamaerops humilis

Рослина Chamaerops humilis

У садах і парках Андалусськой Рів’єри і Андалусськой низовини в грунті ростуть тропічні рослини: пальми, банани, а в деяких районах навіть вирощують цукрову тростину. Інший вигляд має грунтово-рослинний покрив внутрішніх районів, де клімат більш сухий і континентальний. На плоскогір’ях Месети і на Арагонской рівнині ландшафт нагадує суху степ, а іноді і напівпустелю.

Рідкостійні ксерофітні чагарникові зарості з різних ароматичних рослин (гарига) чергуються з ділянками трав’янистої рослинності, в якій переважає ковила-альфа (Stipa tenacissima) – високий злак, який використовується як сировина для приготування паперу вищого ґатунку і різних плетених виробів. Часто можна зустріти засолені ділянки, покриті полином або солянками.

Землеробство в цих районах майже всюди потребує штучного зрошення. У Старій Кастилії великі простори використовують для випасу овець. Сухий і жаркий південний схід має напівпустельний вигляд. Але там, де води досить, ростуть апельсинові і мандаринові гаї, якими славляться околиці Валенсії. На низовині Мурсії вирощують навіть фінікову пальму; це єдине місце в Європі, де її плоди визрівають. Найбільші масиви лісів на Піренейському півострові зосереджені в гірських районах. Особливо цінні високостовбурні хвойні ліси з сосни, ялини та ялиці збереглися на схилах Піренеїв. Широколистяні і змішані ліси покривають схили Кантабрийских гір, але вже Іберійські гори і Центральна Кордильєра лісами набагато біднішими.

Тваринний світ Піренейського півострова

У тваринному світі Піренейського півострова зустрічаються і європейські і африканські форми. До перших відносяться вовк, лисиця, лань, деякі гризуни і птиці. Представник північноафриканської фауни – генетів – хижак із сімейства віверрових. У деяких районах ще живе ендемічна пиренейская хохуля. Так само, як і в усьому Середземномор’ї, багато ящірок і змій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.