Клімат Ростовської області

Зміна атмосферного тиску викликає зазвичай і зміну погоди. Антициклональна погода пов’язана з підвищеним тиском, циклонічна – зі зниженим тиском. Нормальний тиск на рівні моря одно 1013 мб. Для Ростова-на-Дону (висота 68 м над рівнем моря) середня річна тиск становить 1009 мб з коливаннями від 972 до 1042 мб. Максимальний тиск спостерігається в зимовий період. У грудні тиск змінюється від 979 до 1041 мб, в липні від 986 до 1018 мб.

Виникнення вітру пов’язане з відмінностями атмосферного тиску. Вітровий режим формується під впливом широтної циркуляції. Протягом року переважають вітри зі східної складової – 53%, з них на вітер східного напряму припадає 31%, вітри із західною складової – 35%, з них західні вітри – 17%. Середня річна швидкість вітру в області становить 4,5 м / с. Для зими характерна підвищена середня місячна швидкість вітру 5,3 м / с, влітку вона знижується до 3,6 м / с, збільшуючись навесні і восени відповідно до 4,6 і 4,4 м / с.

Середній міжрічний коефіцієнт варіації в області становить приблизно 12%, змінюючись від 6% до 24% . Практичний інтерес представляють сильні вітри (понад 15 м/с). Їх середня повторюваність для області становить 28 днів за рік, максимальна – 54 дня. Найбільше число днів з сильним вітром (до 44) спостерігається взимку, а найменше (до 22) – влітку. Найбільшу повторюваність мають сильні вітри східного напрямку. Східні вітри викликають зганяння води, знижуючи рівень Дону в окремі роки до 2,5 м. Сильні південно-західні вітри наганяють води Азовського моря, затримуючи річковий стік і піднімаючи рівень води до 2 м.

Середня річна температура в Ростовській області складає 8,2 С змінюючись від 9,5 С на півдні області для 6,5 С на півночі. Амплітуда температури повітря в середньому по області дорівнює 77 С. Найхолодніший місяць в області – січень (-6,5 С).

Середня температура січня зростає з північного сходу (-8,8 С) на південний захід (-4,8 С). Найтепліший місяць – липень ( 23 С). Середня температура в липні змінюється більш монотонно від 21,7 С на північному заході до 24,4 С над Маничською низовиною. Найбільш теплий період (середня добова температура 20 С) в Ростовській області складає 76 днів. Абсолютний максимум температури в області в середньому дорівнює 41 С і змінюється від 40 С на північному заході до 43 С на південному сході.

Холодний сезон має середній коефіцієнт варіації рівний 118% з коливаннями від 63 до 220%.

Теплий сезон відрізняється монотонним розподілом температури. Коефіцієнт варіації середній по області становить лише 34%. Середньорічна відносна вологість в області в середньому становить 72%. За холодний сезон (листопад-березень) середня відносна вологість в області становить 85%. У теплий сезон (квітень-жовтень) відносна вологість в області в середньому знижується до 62%. Число сухих днів (з відносною вологістю 30%) в середньому дорівнює 63 за рік. Дуже низька відносна вологість повітря в поєднанні з високою температурою і вітром характерна для посухи і суховіїв. При засухах відносна вологість може знижуватися до 5% при температурі повітря 30 градусів. Характерною особливістю літа є часта повторюваність суховіїв. Загальна кількість днів з суховіями становить від 60-80 в північних районах до 100 днів в південно-східних районах.

На території області випаровуваність коливається приблизно від 730-760 мм в північних районах, до 920-970 мм в південних і південно-східних районах. На території Ростовської області різниця між випаровуваність і кількістю опадів, що випадають становить до 500 мм. Це говорить про велику нестачу вологи, який становить приблизно 5000 м куб. води на га.

Перший сніг випадає в кінці листопада – на початку грудня. Середня тривалість стійкого снігового покриву в області складає 68 днів. Сніговий покрив в області невисокий, в середньому 5-8 см, в південний районах і 10-15 см в північних районах. Середня багаторічна з найбільших висот снігового покриву за зиму в області становить 16 см.

Пряма сонячна радіація надходить на діяльну поверхню у вигляді пучка паралельних променів, що виходять від диска сонця. Річна величина прямої сонячної радіації в Ростовській області складає 60-63 ккал / см кв.

Розсіяна радіація – частина сонячної радіації, що надходить на земну поверхню з усіх точок небосхилу після розсіювання в атмосфері. В області вона становить 48-54 ккал / см кв. рік.

Сумарна радіація – це загальний прихід сонячної радіації на горизонтальну поверхню. Річна величина поглиненої радіації в Ростовській області збільшується з півночі на південь від 86 до 90 ккал / см кв.

Відбита радіація – це частина радіації, яка відбивається від земної поверхні в атмосферу. Її середня річна величина в області становить 23-25 ккал / см кв. На земній поверхні постійно здійснюється прихід-витрата сонячної енергії. Алгебраїчна сума прибуткових і видаткових складових радіацій називається радіаційним балансом. Річний радіаційний баланс в області позитивний, складає 47-48 ккал / см кв.

Тривалість сонячного сяйва в Ростовській області складає 2000-2200 годин за рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.