Особливості вимірювання зенітних відстаней Сонця

Щоб уникнути нещасних випадків (опік сітківки ока) слід виконувати тільки із застосуванням темного захисного світлофільтру. Зорову трубу теодоліта ретельно фокусують на нескінченність: краю диска.

Сонця повинні бути видні чітко і різко. Для зручності спостережень високо розташованого Сонця вдень на трубу надягають призмову окулярну насадку. Рівень при алидаде вертикального кола картонним козирком білого кольору захищають від безпосереднього впливу сонячних променів, так як при нагріванні бульбашка рівня стає надмірно рухомим і не буде фіксувати справжній стан алідади вертикального кола.

Вимірювання зенітних відстаней Сонця

Щоб зображення диска Сонця з’явилося в полі зору труби, треба трубу розташувати так, щоб її тінь була найменшою. Бульбашка рівня при алідаді вертикального кола перед кожним наглядом Сонця встановлюють в нульпункт.

Якщо алідада вертикального кола забезпечена контактним рівнем, то перед кожним наглядом поєднують зображення кінців бульбашки рівня. Особливість вимірювання зенітних відстаней Сонця полягає в тому, що Сонце з плином часу безперервно змінює своє видиме положення на небесній сфері.

Тому вимір зенітних відстаней треба супроводжувати відрахунками за хронометром, прив’язуючи тим самим кожний вимір до певного моменту часу. Зенітні відстані вимірюють способом спостереження проходження верхнього або нижнього краю видимого диска Сонця через горизонтальну нитку труби теодоліта, нерухомо встановленої по висоті. кожне таке проходження фіксується відліком за хронометром і вертикальному колу теодоліта.

При кожному спостереженні торкання краю зображення Сонця з горизонтальною ниткою середня вертикальна нитка труби повинна проходити через центр диска Сонця. Для цього наводить гвинтом труби встановлюють горизонтальну нитку так, щоб верхній або нижній край зображення Сонця в Внаслідок власного руху торкнувся її через декілька секунд.

Залишаючи трубу теодоліта незмінною по висоті, обертанням наводить гвинта алідади утримують вертикальну нитку на середині зображення диска Сонця і одночасно на слух вважають удари хронометра. тоді момент торкання зображення краю диска з горизонтальною ниткою може бути відрахував з точністю 0,5s.

Якщо спостереження проводяться з годинником, за показаннями секундної стрілки стежить помічник. Спостерігач в момент контакту краю Сонця з ниткою подає команду «Є», помічник по цій команді відраховує свідчення секундної, а потім хвилинної і годинної стрілок і записує повний відлік за хронометром в журнал спостережень.

Оцінка контактів зображення країв диска Сонця з ниткою залежить від індивідуальних особливостей. Фіксація часу проводиться з систематичними помилками, тому для ліквідації особистої похибки спостерігача спостереження треба виробляти по строго симетричною схемою.

При спостереженні зображення верхнього і нижнього краю Сонця ця похибка входить в виміряні зенітні відстані з різними знаками, і якщо верх і низ Сонця спостерігався однакову кількість разів, то остаточний результат спостережень буде вільний від похибки.

Для обчислення зенітної відстані необхідно знати місце зеніту MZ на вертикальному колі, яке визначають на початку і кінці спостережень. У обробці беруть середнє значення місця зеніту, але і воно буде мати деяку похибка AMZ.

Зенітна відстань Сонця

Зенітна відстань, обчислена з спостережень при одному колі, буде більше, а при іншому – менше дійсного на величину AMZ. Тому при вимірах зенітних відстаней Сонця треба виконувати однакову кількість наведень при положенні П (коло право) і Л (коло ліво). остаточний результат визначення як функція зенітного відстані буде вільний від похибки, обумовленої неточним значенням місця зеніту. Звичайно, при умови, що протягом серії спостережень воно не змінюється.

Для введення в безпосередньо виміряні (видимі) зенітні відстані поправок за астрономічну рефракцію під час спостережень треба періодично вимірювати температуру повітря і атмосферний тиск.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.