Південний Китай

Південний Китай

Географічне положення південного Китаю. У межі регіону: Південний Китай входить південна околиця материкової частини Східної Азії і острова Тайвань і Хайнань. Природні особливості його визначаються становищем на материку поблизу Північного тропіка і поширенням древніх складчастих структур, слабо підданим пізнішими рухами.

Рельєф південного Китаю

У рельєфі переважають середні і низькі гори + горбисті височини, під кутом підходять до розчленованого бухтами узбережжя Тайванської протоки та Південно-Китайського моря. Уздовж узбережжя розкидано безліч дрібних гористих островів і два великих – Тайвань (36 тис. км²) на сході і Хайнань (34 тис. км²) на півдні. У бухтах, що розчленовують узбережжя, розташовані портові міста і селища.

Гори Південного Китаю на Тайвані досягають найбільшої висоти. Головні вершини Вододільного хребта перевищують 3000 м, а найвища точка піднімається до 3950 м. У горах збереглися сліди древнього заледеніння. Тільки на заході цього гористого острова простягається вузька низинна смуга.

Поверхня острова Хайнань горбиста і не досягає великих висот. Північна частина острова являє собою базальтове плато, над яким височіють конуси древніх вулканів. Південне нагір’я заввишки більше 1800 метрів складено гранітами і пісковиками і розчленоване на окремі крутосхильні масиви.

На острові Хайнань є значні поклади залізних руд осадового походження. Пенепленізоване базальтове плато займає і центральну частину півострова Лейчжоу. Осьову зону Південного Китаю утворює субширотна долина річки Сіцзян, що впадає в Південно-Китайське море. Загальна дельта трьох річок (Сицзяна, чжуци-зяна і Лунцзян) являє собою горбисту прибережну рівнину з плоскими акумулятивними ділянками. Тут розташований великий порт Гуанчжоу.

У західній частині регіону знаходиться Юньнське нагір’я з висотами до 3000 м. У рельєфі Юньнського нагір’я переважають платоподібні поверхні, які чергуються з невисокими згладженими хребтами і великими озерними улоговинами, в них збереглися лише невеликі реліктові водойми. Центральні райони нагір’я вражають своїми химерними карстовими утвореннями. До його околиць ступінь розчленування зростає, на заході нагір’я перетинають ущелеподібні долини великих річок – Меконгу і Салуїна.

Корисні копалини. У надрах Юньнаньского нагір’я є значні запаси олова, міді та інших рудних копалин, а також великі поклади бокситів. Тут розробляються родовища фосфоритів і апатитів. До прибережним долинах приурочені великі родовища кам’яного і бурого вугілля.

Кліматичні умови південного Китаю

Південний Китай знаходиться в тропічному кліматичному поясі з яскраво вираженим мусонним режимом опадів і високою температурою протягом усього року. Там випадає до 1500-2000 мм опадів на рік, відносна вологість коливається близько 80% і температура найхолоднішого місяця майже ніколи не опускається нижче 15 С.

Рослинність південного Китаю. Такі умови сприяють розвитку багатого органічного світу з переважанням тропічних елементів. Природний тип рослинності Південного Китаю – тропічні вічнозелені і листопадні ліси, що збереглися ще в багатьох районах, особливо в південній частині Юньнаньского нагір’я, в Південно-Китайських горах. У цих лісах можна зустріти пальми, фікуси, індійську фігове дерево, сандалове дерево. На Хайнані зустрічається навіть дикорастущая кокосова пальма. Вище тропічних лісів в горах ростуть вічнозелені широколисті ліси субтропічного типу з тунгового дерева, камфорного лавра, магнолії. Гори вище 1800 м покриті хвойними лісами.

У долинах річок на оброблених землях вирощують банани, каучуконоси, кокосову пальму, цукровий очерет, ананаси. По схилах гір, на терасах, садять чайний кущ, цитрусові та інші субтропічні культури. На низинних ділянках всюди обробляють рис.

Населення і екологічні проблеми південного Китаю

Найбільш густо населені в Південному Китаї узбережжя і долина річки Сіцзян, яка бере початок в Юньнаньскому нагір’ї. Сіцзян – ріка, і, хоча головне джерело її харчування – мусонні дощі, режим її більш рівномірний, ніж у інших річок Китаю. Річка має велике господарське значення: по ній і її притоках можливе судноплавство, в нижній течії вона доступна для великих морських суден. Великі рибні багатства річки; в її гирлі здавна займаються виловом перлів. Недарма назва одного з її рукавів в перекладі на російську мову означає «Перлова ріка». Води Сицзяна використовують і для зрошення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.