Прилади для вимірювання часу. Поправка і хід хронометра (Годин)

Для вимірювання часу в експедиційних умовах застосовують хронометри – високоточні годинники, що мають велику сталість ходу. Хронометри бувають зоряні – що йдуть по зоряному часу, і середні – йдуть за середнім часом Незважаючи на високу якість виготовлення, хронометр, як і будь-який інший прилад, дає свідчення з деякою погрішністю, що змінюється з плином часу.

Поправка і хід хронометра

Цю похибку прийнято враховувати у вигляді поправки хронометра. поправкою хронометра і називають різницю між дійсним часом і показанням хронометра Т в даний фізичний момент.

Якщо хронометр йде по зоряному часу, то s = Ts + us або з урахуванням формули:

us=a+t—Ts

Якщо хронометр йде по середньому часу, то um = m-Tm.

При астрономічних спостереженнях Сонця використовують середній хронометр, який зазвичай запускають за київським часом Гм, і = Тм-Т. Ходом хронометра називають зміну його поправки за одиницю часу.

Зміна поправки хронометра за одну годину називають годинним ходом хронометра, а за добу – добовим ходом хронометра.

Якщо хід хронометра відомий, то для будь-якого проміжного моменту Г, лежачого між моментами Тj і Т2 можна визначити поправку хронометра.

и=щ+<о(Т—Т{)

и=щ+<о(Т—Т{). Поправку хронометра можна переносити в часі як в перед, так і назад.

Поправка механічного хронометра

Хронометр як складний і точний переносний годинний прилад вимагає обережного поводження з ним при перенесенні і в експлуатації. Циферблат хронометра повинен завжди перебувати в горизонтальному положенні. Для перестановки стрілок хронометра відгвинчують захисне скло та повертають хвилинну стрілку, обертаючи її вісь за допомогою заводного ключа тільки по ходу руху стрілок.

Те саме можна сказати і до годинникової стрілки. Секундну стрілку переставляти не можна. Недотримання цих вказівок може пошкодити хронометр. При перекладі стрілок необхідно, щоб свідчення годинникової, хвилинної і секундної стрілок збіглися. Хвилинна стрілка повинна знаходитися на одній з поділок циферблата в той момент, коли секундна стрілка проходить через нульовий штрих.

Недбале встановлення хвилинної стрілки може привести до помилкових показань хронометра при спостереженнях. У верхній частині циферблата хронометра є покажчик, який показує, скільки годин пройшло після заводу хронометра.

Хронометр необхідно заводити щодня в один і Водночас, але не повністю, а тільки доводячи стрілку покажчика заводу до цифри 8. Якщо хронометр до заводу стояв, то треба після заводу необхідно зробити йому різкий круговий рух.

Той, хто працює із хронометром повинен оберігати йрнр від ударів, різких поворотів і раптових змін температури. Температурна компенсація у хронометрів діє в межах + 5-35 °. Не можна виносити хронометр з теплого приміщення на мороз, так як заводна пружина може лопнути. Хронометр слід оберігати від вогкості.

Під час спостережень хронометр розташовують близько теодоліта на табуреті або ящику і не пересувають його до кінця спостережень. У ряді випадків замість хронометра можна застосовувати хороші наручні або кишеньковий годинник з центральною секундною стрілкою.

Перед спостереженнями за Сонцем хронометр або годинник перевіряють зазвичай по широкомовним сигналам точного часу. Ці сигнали за програмою шести звукових точок радіостанція «Маяк» передає кожну годину. Початок шостого звукового сигналу відповідає початку години.

Сигнали легко приймаються через трансляційну мережу або транзисторний радіоприймач. радіоприймач включають на хвилі «Маяка» за кілька хвилин до початку подачі радіосигналів точного часу.

Ведучи рахунок звуковим сигналам, стежать за рухом секундної стрілки і помічають її показання з точністю 0,53 у момент початку подачі шостого звукового сигналу. Результати звірки заносять в журнал, зразок якого показаний в табл. 2.

Приклад журналу прийому радіосигналів за часом

Після спостережень за Сонцем поправку хронометра визначають вдруге, щоб обчислити хід хронометра і врахувати зміну поправки хронометра за час, що минув з моменту прийому радіосигналів часу до моменту спостереження Сонця.

При астрономічних визначеннях із середньою квадратичною похибкою ± 10-15 “поправку хронометра потрібно визначати шляхом прийому радіосигналів точного часу не рідше ніж через 2 год. При астрономічних обчисленнях із середньою квадратичною похибкою ± 30-60 “- не рідше ніж через 4 год.

Формули можуть відображатись із помилками через характеристики браузера!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.