Центральний Китай

Центральний Китай

Географічне положення Центрального Китаю. Центральний Китай знаходиться в межах субтропічного поясу, в басейні річки Янцзи. Західний кордон проходить по східному підніжжя Сіно-Тибетських гір (дивіться карту фізико-географічного районування Євразії з посиланнями на фотографії природи даного регіону).

Рельєф Центрального Китаю

У рельєфі Центрального Китаю гори, що складаються з перероблених пізнішими рухами древніх складчастих структур, поєднуються з горбистими улоговинами. Найбільш високий (до 4000 м) і розчленований глибокими ущелинами хребет Циньлин, що піднімається на півночі регіону і утворює вододіл басейнів Хуанхе і Янцзи. Його пологі південні схили і плоскі вершини підносяться над широкою долиною великого припливу Янцзи – річки Хань-шуй. Південніше розташований менш високий хребет Дабашань.

Вздовж течії Янцзи серед хребтів відокремлюються зниження у вигляді замкнутих улоговин, днища яких в середині кайнозою були зайняті великими озерами. Найзахіднішу з цих улоговин – Сичуаньський западину – називають Червоним басейном. Ця синекліза Китайської платформи заповнена пухкими червоноколірними відкладеннями лагунно-озерного походження.

У рельєфі улоговини переважають плосковершинні пагорби, розділені широкими долинами приток Янцзи. При середній висоті улоговини 250-600 м пагорби іноді перевищують 1000 м. Їх схили, а також схили навколишніх западину гірських хребтів крутизною до 40-45 терасував, що дозволило істотно збільшити площі придатних для обробки земель.

Котловина Хубей (нижче за течією Янцзи) має меншу абсолютну висоту, більш плоский рельєф і замикається з півночі невисокими горами. Численні озера цієї улоговини є залишками басейну, раніше заполнявшего її цілком. Найбільше з них – озеро Дунтинху – і розташоване трохи нижче за течією озеро Поянху служать природними регуляторами стоку Янцзи.

Південніше Янцзи розташовуються середньовисотні згладжені гори і плато, розділені широкими і глибокими річковими долинами, в яких зосереджено основне населення. Схили долин терасував і перетворені в плантації. Центральна і найбільш висока частина цього гірського району носить назву Наньлин. Її висота перевищує 2000 м. На заході до кристалічним і вулканічним гір примикає Гуйчжоуського нагір’я, складене вапняками і розчленоване ерозією. Середня висота нагір’я близько 1000 м, для нього характерні карстові форми рельєфу (останцеві гори, Карри, воронки, печери).

Корисні копалини Центрального Китаю

З особливостями геологічної будови пов’язано багатство Центрального Китаю рудами різних металів. Залізні руди є в багатьох районах, але найбільш багате родовище магнетитових руд в нижній течії Янцзи. Воно утворилося в зв’язку з інтрузіями мезозойського віку. Особливо великі запаси руд кольорових металів, які зосереджені на південь від Янцзи. За запасами вольфраму, сурми і олова Китай займає одне з перших місць в світі. Велике значення мають руди молібдену, цинку, свинцю, міді, марганцю. У деяких районах зустрічаються золото і срібло.

Кліматичні умови Центрального Китаю

Характерна для мусонного клімату сезонна зміна повітряних мас – влітку морських, а взимку континентальних – виражена в Центральному Китаї дуже чітко.

Важливу роль у формуванні клімату Китаю відіграє хребет Циньлин: він стоїть на перешкоді для поширення на південь мас холодного континентального повітря, тому взимку на південь від нього значно тепліше, ніж на північ. Середня температура січня у всьому регіоні позитивна, хоча і значно нижче середньої для цих широт. Так, в Ухані (середня течія Янцзи) січнева температура дорівнює 4 С, в Гуанчжоу (на самому тропіку) – всього 13 … 14 С. Взимку іноді випадає сніг і температура буває нижче 0 С. На південь від Янцзи в зимовий час проходить фронт і проявляється циклонічна діяльність, тому там випадає вдвічі більше опадів, ніж на півночі, – приблизно 10% річної суми.

Влітку на територію Східної Азії надходить вологе повітря з океану. Мусони, що підсилюються циклонічної діяльністю, викликають рясні дощі. Середня температура липня в Ханькоу близько 30 С. Дія вологого мусону на півдні починає проявлятися з весни, на північ він проникає тільки в літній час. Тому на південь від Янцзи опади розподілені протягом року більш рівномірно, ніж на півночі.

Часті проходження циклонічних депресій малого діаметра викликають ураганні вітри (тайфуни), що досягають деколи неймовірної сили і викликають катастрофічні лиха: освіта гігантських нагінних хвиль з моря, бурхливі зливи і пов’язані з ними розливи річок. Тайфуни найчастіше проходять в кінці літа і восени, коли ще не відчувається вплив Азіатського максимуму, службовця перешкодою для проникнення циклонічних депресій на материк.

Сільське господарство

Сільське господарство Центрального Китаю знаходиться в дуже великій залежності від мусонів. Їх силою, термінами настання, кількістю пов’язаних з ними опадів в значній мірі визначається величина врожаїв. Мусони можуть бути причиною і засух, і повеней. Якщо літній мусон виражений недостатньо сильно, він може не досягти північних частин регіону і там настає посуха. Іноді ж мусон проникає на північ, мине нижня течія Янцзи, викликаючи посуху в цих районах. При сильних мусонних дощах влітку, особливо якщо вони збігаються з періодом танення снігу в горах, бувають сильні повені.

Природні води. Територія регіону розташовується в межах басейну річки Янцзи – найбільшої річки не тільки Китаю, але і всього Євразійського материка. Особливості її гідрологічних умов охарактеризовані в загальному розділі. Найбільші притоки Янцзи (Ханьшуй, Ганьцзян і ін.), Прорізаючи гірські хребти, течуть в глибоких вузьких ущелинах. Значні швидкості течії дозволяють їм нести велику масу уламкового матеріалу, який відкладається в улоговинах і при виході на рівнину. Численні озера середній частині долини річки Янцзи огороджено дамбами, осушені і перетворені в рисові поля. В результаті за останні 40 років кількість озер різко скоротилося, зменшилося водорегулююче значення водойм, в зв’язку з чим зросла небезпека повеней в нижній течії головної ріки регіону.

Рослинність Центрального Китаю

Органічний світ Центрального Китаю сформувався протягом тривалого періоду геологічної історії при майже не змінюваних кліматичних умовах і безперешкодному обміні видами рослин і тварин між північчю і півднем. У природному рослинному покриві переважають багатющі субтропічні ліси на червоноземних і жовтоземних грунтах, що складаються з вічнозелених дерев – магнолій, лаврів, вічнозелених дубів, камфорного дерева, тунгового дерева, а також хвойних: південних сосен, кипарисів, подокарпуса.

У нижніх ярусах ростуть камелії, рододендрони, віялова пальма. Густі зарості утворюють бамбук. Велика кількість ліан зближує ці ліси з тропічними, а присутність деяких листопадних видів – дуба, граба, бука, а також древніх рослин (гінкго, папоротей) робить ці ліси одними з найбільш багатих і своєрідних на Землі.

Субтропічні вічнозелені ліси поширені до висоти 1000-1200 м, вище їх змінюють мішані листопадно-вічнозелені ліси з домішкою хвойних порід, багатим чагарникових підліском і деякими ліанами. Багато видів хвойних ендемічні та являють собою релікти мезозойської і кайнозойської флор. На сухих схилах зустрічаються луки з різних злаків в поєднанні з чагарниками. Лугова рослинність є і в верхньому поясі гір, вище 1600 м.

Тваринний світ центрального Китаю

Дикі тварини Центрального Китаю, як і рослинність, в даний час сильно винищені або витіснені в найменш обжиті райони. Що стосується складу дикої фауни, то вона, подібно флорі, багата видами і поєднує в собі голарктичні і індомалайські елементи. Широко представлені види субтропічній і тропічній Азії, не проникають, як правило, на північ від Хуанхе: леопарди, чорний гімалайський ведмідь, єнотовидні собаки, макаки і гібони (останні тільки на самому півдні), лемури, віверри. Найбільший інтерес представляє «бамбуковий ведмідь» – велика панда, що стала емблемою Всесвітнього фонду дикої природи (ВВФ). Охороною і розведенням цієї цінної зникаючого виду, що живиться в основному стеблами і листям бамбука, займаються не тільки в Китаї, але і в багатьох країнах світу.

Серед птахів багато яскраво оперених фазанів, папуг, горобиних, тетеруків. Поблизу озер і в річкових плавнях гніздяться водоплавні або живуть біля води птиці: чаплі, гуси, качки, журавлі. Рибна фауна річок і озер Центрального Китаю вважається однією з найбагатших на Землі. В її складі налічується понад 1000 видів.

Населення і екологічні проблеми Центрального Китаю. Субтропічні ліси басейну Янцзи в значній мірі знищені людиною. Густонаселені морські узбережжя і долини річок розорані і оброблені. На затоплюваних і зрошуваних низовинах сіють рис, бавовник, інші субтропічні культури. Нижні частини схилів гір перетворені в тераси, на яких вирощують чайний кущ, цитрусові, шовковиця та тунговое дерева, тютюн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.