Типи гірських льодовиків

Льодовики гірських країн характеризуються великою морфологічною різноманітністю, обумовленрю різноманітністю гірського рельєфу і умовами харчування льодовиків. І.С. Щукін виділяє наступні типи гірських льодовиків.

Форми гірничо-льодовикового рельєфу

Фірнові і снігові плями – галактика накопичення нерухомого снігу і фірну в неглибоких пониженнях пологих схилів.

Льодовики сходинкоподібних поверхонь біля підніжжя крутих тіньових схилів, які харчуються лавинами, що сходять з цих схилів.

Висячі льодовики – невеликі льодовики, що залягають на крутих схилах без помітного огорожі по краях підвищеннями корінного схилу.

  • Карові льодовики – що займають порівняно невеликі, кріслоподібні зниження з крутими заднімі і бічними стінками.
  • Кальдерні льодовики, що займають зниження кальдер.
  • Льодовики вулканічних конусів – покривають вершини вулканів (льодовикові шапки Ельбрусу і Казбека на Кавказі та ін.).

Льодовики плоских вершин – зустрічаються на високо піднятих денудаційних поверхнях.

Переметні льодовики – стікають в протилежних напрямках, але мають єдину область харчування, що розташовується в сідловині хребта.

Відроджені (регенеровані) льодовики – утворюються в тих випадках, коли на шляху льодовика зустрічається високий крутий виступ. Цілісність крижаного потоку в цьому випадку порушується, від нього відколюються брили, які падають до підніжжя виступу. Якщо брили не встигають розтанути, вони згуртовуються і утворюють новий льодовик на більш низькому гіпсометричні рівні.

Норвезький тип льодовиків (крижані шапки) – перехідний від гірських льодовиків до покривних. Льодовики цього типу приурочені до платоподібних вершинних поверхонь, де утворюють опуклі шапки. Лід в таких шапках розтікається на всі боки і, досягнувши краю плато, спускається з нього окремими потоками.

Долинні льодовики зазвичай займають полонини. При злитті кількох долинних льодовиків утворюються деревовидні і дендрітові льодовики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.