Утворення долинного льодовика

Розростання льодовикових цирків в сторони може призвести (в умовах тектонічного спокою і стабільності клімату) до «з’їдання» гірських хребтів і піків на рівні окраїнних частин фірнових басейнів цирків і утворення еквіплена роду педиплен, висотне положення якого визначається висотою снігового кордону в межах тієї чи іншої гірської країни. Ідеальний приклад розвитку гляциального гірського рельєфу і утворення еквіплена показаний нижче.

Льодовики долинного типу

У плейстоцені сніговий кордон неодноразово змінював своє висотне положення як в результаті різних за інтенсивністю зледенінь, так і в результаті тектонічних рухів. Тому в горах на різних рівнях створювалися серії цирків, які утворили кілька ярусів, карові сходи. В даний час різновисотні цирки знаходяться на різних стадіях розвитку: найбільш високі (і молоді) зайняті льодовиками, найбільш низькі (і старі), що втратили різкість морфологічних обрисів, невеликими озерами або лугами.

Наступна стадія розвитку гірського заледеніння утворення долинного льодовика. У міру накопичення льоду його маса вже не вміщується в каре (цирку), і лід починає повільно спускатися вниз по схилу. Як траси стоку лід зазвичай використовує будь-яку ерозійну форму.

Долинні льодовики характеризуються своєрідним комплексом форм нано-, мікро- і мезоформ рельєфу їх поверхні. У долинних льодовиках чітко розрізняються області харчування і абляції.

Як випливає зі сказаного вище, областями харчування долинних льодовиків кари або цирки. Поверхня льодовика в областях харчування має увігнуту форму внаслідок харчування крайових частин не тільки за рахунок твердих атмосферних опадів, але і за рахунок лавин, що сходять з навколишніх кар крутих схилів.

Випадання опадів в твердому вигляді навіть влітку призводить до того, що в області харчування лід завжди прикритий зверху снігом або фірном. Гідрографічна мережа в області харчування льодовика, що виникає влітку при таненні снігу і фірну, відноситься до радіального доцентровому типу. Увігнута поверхня льодовика в області його живлення знаходить відображення в малюванні горизонталей на топокарті: з поверхні льодовика на навколишні його скелі горизонталі переходять плавно і опуклістю звернені до задньої стінки кара або цирку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.